Зробити пожертву
Укр / Eng
27.08.18

Ще на початку липня Постановою Київського апеляційного адміністративного суду було визнано нечинними перевірки фактичного місця проживання (за постановою КМУ №365). Здавалося б, нарешті візити додому до переселенців повинні бути просто скасовані, але на практиці застосування виявилося складнішим…

Відповідно до рішення суду були скасовані лише деякі пункти, якими передбачено здійснення перевірок на дому. Однак і досі залишаються чинними пункти, відповідно до яких соціальні виплати призначаються та відновлюються на підставі акту обстеження житлово-побутових умов.

Відповідне роз’яснення Міністерства соціальної політики було розіслано 19.07.2018 року, але це призвело до різної практики застосування даних змін, а саме:

– у деяких УСЗН було відновлено раніше скасовані перевірки фактичного місця перебування ВПО. Деякі управління не проводять перевірки по порядку контролю за здійсненням соціальних виплат ВПО, натомість, у разі призначення адресної допомоги, такі перевірки здійснюються;

– деякі управління започаткували практику отримання додаткових заяв від ВПО, в яких має міститися прохання ВПО провести УСЗН перевірку їхнього фактичного місця проживання. Після отримання такої заяви інспектори УСЗН здійснюють перевірку місця проживання ВПО. Якщо заява відсутня, перевірка та складання акту не відбувається, і, як наслідок, поновлення призупинених пенсійних виплат пенсіонерам-ВПО не відбувається;

– частина УСЗН не проводить перевірки за місцем перебування ВПО, а викликає ВПО до УСЗН для складання акту обстеження. Проте більшість УСЗН дотримується практики проведення перевірки за місцем перебування ВПО у будь-якому випадку.

Тобто в результаті:

–  частина управлінь не виконує рішення суду та здійснює перевірки, оскільки має скласти акт, а інакше переселенці не отримають виплати;

– інша частина – виконує рішення, але не складає акти, тож переселенці не мають можливості отримувати соціальні виплати і пенсії.

А деякі управління складають обстеження житлово-побутових умов безпосередньо у приміщеннях управлінь соціального захисту.

БФ «Право на захист» підготував звернення до Міністерства соціальної політики України щодо необхідності додаткових роз’яснень стосовно впровадження однорідної практики застосування норм постанови №365 щодо складання акту обстеження з урахуванням рішення Київського апеляційного адміністративного суду та недопущення порушень прав ВПО на соціальні та пенсійні виплати.

Водночас  БФ «Право на захист» наголошує на необхідності приведення постанови Кабінету міністрів №365 у відповідність до рішення суду та радо надасть свою експерту допомогу в цьому, про що було зазначено у відповідному листі до Прем’єр-міністра України