12 листопада в Сєвєродонецьку відбувся семінар для представників Центрів з надання безоплатної вторинної правової допомоги, бюро, що їм підпорядковані, а також адвокатів цієї системи в Луганській області.
Семінар було присвячено практикам Європейського суду з прав людини (ЄСПЛ). Розглядалися наступні теми:
– скарга до ЄСПЛ: основні помилки та поради в заповненні;
– підхід ЄСПЛ до юрисдикції держав над територіями, які було охоплено збройним конфліктом. Теорія соціального ризику;
– прецедентна практика ЄСПЛ щодо питань пенсійного та соціального забезпечення.
Сесія Ганни Букрєєвої, спеціалістки з питань координації та перенаправлень, була присвячена особливостям заповнення формуляра скарги та найтиповішим помилкам, які допускають заявники при поданні скарги. Крім того, Ганна порадила де та як шукати дані при підготовці документа в Страсбург. Наприкінці сесії учасники переглянули та обговорили відеоролик про подання скарги до ЄСПЛ.
Під час сесії Юлії Трало, координаторки служби правової допомоги, учасники відчули себе в ролі заявника, який подав скаргу до ЄСПЛ та Держави-відповідача. Такий підхід допоміг учасникам розібратись з основними статями Європейської Конвенції з прав людини (далі – Конвенція), на порушення яких скаржаться пенсіонери. Найбільш розповсюджені позови у практиці стосуються захисту порушених прав на отримання своєї власності-пенсії.
Пізніше Олег Тарасенко, старший стратегічний юрист та адвокат, навів приклади конфліктів, а також рішення, які раніше приймав ЄСПЛ. Саме на них можна спиратися при підготовці процесуальних документів на національному рівні та при підготовці скарг.
Учасники встигли розглянути й такі питання: що таке презумпція компетенції, позитивні зобов’язання держав, екстериторіальна юрисдикція та теорія соціального ризику.
Не обійшлося й без практичного завдання для кращого засвоєння інформації. Отримавши фабули справ, які були розглянуті Судом, учасники спробували попрацювати з Конвенцією та розібратись в тому, що є «житлом» в контексті ст. 8 Конвенції. Крім того, вдалося розібратися й у чому полягає втручання у право заявника на повагу до приватного життя і житла, а також чи має заявник ефективні засоби правового захисту відповідно до Конвенції. Під кінець заходу усі учасники отримали сертифікати!