Зробити пожертву
Укр / Eng
02.06.16

2 червня БФ “Право на захист” на базі Міністерства з питань тимчасово окупованих територій та внутрішньо переміщених осіб України презентував Моніторинговий звіт щодо призупинення дії довідок ВПО, соціальних виплат та пенсій у п’яти східних областях.

“Призупинення виплат торкнулося найбільш незахищених людей, які вже так багато пережили і втратили, і були змушені рятуватися від конфлікту. Для багатьох переселенців соціальні виплати – єдине джерело доходу, що рятує їх від злиднів, – зазначила Анна Річ, Координатор кластера з питань захисту. – Кластер з питань захисту закликає забезпечити переселенцям доступ до соціальних виплат і пенсій нарівні з усіма громадянами України”.

Олександр Галкін, директор БФ “Право на захист”, наголосив: “Те, що зараз відбувається із призупиненням виплат, можна прирівняти до гуманітарної катастрофи. І дуже важливо говорити про це та наводити статистичні дані. Чим більше такої інформації дійде до влади, тим більших змін ми можемо очікувати”.

Правовий аналітик БФ “Право на захист” Олена Виноградова презентувала результати моніторингу. Згідно з результатами моніторингу, 88 % опитаних ВПО вказали, що постійно проживають на підконтрольній території; 78,5 % загальної кількості опитаних ВПО постійно проживають за адресами, вказаними в їхніх довідках, дещо менше 10 % – не за адресою реєстрації, вказаною у довідці, але в населеному пункті, в якому її отримували. 85 % переселенців, які вказали постійним місцем проживання підконтрольну територію, зазначили, що призупинення соціальних виплат та пенсій вплинуло на них суттєво або критично. “Можна констатувати дуже велику кількість випадків призупинення довідок і соціальних виплат переміщеним особам, які постійно проживають на КУУТ (особливо помітно це проявилось у Дніпропетровській та Харківській областях), а отже фактично є постраждалими від кампанії Мінсоцполітики щодо призупинення довідок і соціальних виплат ВПО на підставі списків СБУ”, – підвела підсумок О. Виноградова. “Також результати моніторингу свідчать про те, що ті особи, які мають довідку про взяття на облік ВПО і вказали, що не проживають постійно на КУУТ, отримують цю довідку лише з метою забезпечення можливості отримання пенсії як єдиного або основного джерела доходу”, – додала вона.

“Звіт БФ “Право на захист” показав, наскільки розкоординованими були дії центральних та місцевих органів влади”, – підкреслила Представник Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини Жанна Лук’яненко. На її думку, відсутність такої координації – це головна причина кризи, що виникла.

Заступник Міністра з питань тимчасово окупованих територій та внутрішньо переміщених осіб Георгій Тука повідомив, що вчора відбулося засідання РНБО, на якому органам влади було доручено протягом 10 днів узгодити проект змін до постанови Кабінету Міністрів України № 509 з метою приведення її у відповідність із Законом України “Про забезпечення прав внутрішньо переміщених осіб”.

У своєму виступі Андрій Рязанцев, Начальник управління та моніторингу виплат Мінфіну, підкреслив, що припинення соціальних виплат органами Мінсоцполітики не мають нічого спільного з верифікацією, яку проводить Мінфін. За його словами, верифікація сама по собі не тягне за собою припинення виплат.

Моніторинг проводився з 14 березня по 01 квітня на території Донецької, Луганської, Харківської, Запорізької та Дніпропетровської областей у рамках проекту “Адвокація та правова допомога ВПО”, що реалізується БФ “Право на захист” за підтримки Агентства ООН у справах біженців (UNHCR). Загалом було опитано 2770 осіб, відвідано 125 управлінь праці та соціального захисту населення (УПСЗН), 109 управлінь Пенсійного фонду України (ПФУ), 95 територіальних підрозділів Державної міграційної служби (ДМС).