Зробити пожертву
Укр / Eng
04.02.19

БФ «Право на Захист» підготував моніторинговий звіт «Перетин лінії зіткнення через КПВВ» за 11 місяців 2018 рокуВ основі звіту – дані, зібрані з 2 лютого по 26 грудня 2018 року протягом 438 візитів на п’ять  контрольних пунктів в’їзду-виїзду (КПВВ). Дані опитування, зібрані в січні, не внесені до звіту, оскільки в лютому анкета та підхід до аналізу даних були змінені для збирання більш точної інформації. Упродовж звітного періоду монітори БФ «Право на захист» опитали 24 177 осіб, які перетинали лінію зіткнення.

    • Відповідно до статистичних даних  Державної прикордонної служби України, кількість перетинів лінії зіткнення щороку збільшується: 8.569 млн – 2016 р; 11.842 млн – 2017 р.; 13.620 млн – 2018 р.
    • На причини перетину лінії зіткнення суттєво вплинули адміністративні навантаження, встановлені Урядом України.
    • Реконструкція, сезонні зміни погоди та режимів роботи КПВВ стали ключовими чинниками, що вплинули на процес перетину.
    • Масові призупинення соціальних виплат, що розпочалися в травні 2018 року, спонукали тисячі людей до поїздок через лінію зіткнення.
    • «Станиця Луганська», єдине КПВВ у Луганській області, є одним із найбільш завантаженим серед п’яти.
    • Навіть попри те, що реконструкція, ініційована та профінансована обласними адміністраціями, значно збільшила пропускну спроможність, відкриття ще одного КПВВ у області залишається пріоритетним питанням.
    • Так само, як і у 2017 році, тривале очікування в чергах залишалося одним із найпоширеніших чинників занепокоєності серед зазначених респондентами. Інші поширені проблеми переважно стосувалися інфраструктури: поганий стан доріг, пішохідної зони або мосту; проблеми з умовами очікування та необхідність проходити велику відстань. Крім того, на КПВВ відсутні обладнані автобусні станції: місця для
      очікування та розклади руху автобусів відсутні на всіх КПВВ, окрім «Станиці Луганської».
    • Реконструкція кожного з п’яти КПВВ розпочалася в другій половині 2018 року. Це суттєво покращило ситуацію на КПВВ «Мар’їнка», «Новотроїцьке» та «Станиця Луганська», де роботи почалися раніше, знизивши рівень занепокоєння.
    • Попри регулярні повідомлення про випадки обстрілів поблизу КПВВ, рівень занепокоєння щодо них був порівняно низьким на всіх КПВВ, крім КПВВ «Майорське». Монітори БФ «Право на захист» зазначили, що за цей час люди настільки звикли до обстрілів, що майже не реагують на такі випадки.

Цей звіт є результатом опитування, яке регулярно проводиться з червня 2017 року БФ «Право на захист» на 5 КПВВ до непідконтрольної Урядові України території (НКУУТ). Опитування є частиною моніторингу стану реалізації прав осіб, які постраждали внаслідок конфлікту, у межах проекту «Адвокація, захист та правова допомога внутрішньо переміщеним особам», що реалізується БФ «Право на захист» за підтримки Агентства ООН у справах біженців (UNHCR). Мета опитування – вивчити причини та проблеми осіб, які подорожують між НКУУТ і територіями, контрольованими Урядом України, а також умови та ризики, пов’язані з перетином лінії зіткнення через КПВВ.