Зробити пожертву
Укр / Eng
29.11.19

Пропонуємо до вашої уваги моніторинговий звіт «Перетин лінії зіткнення через КПВВ» за січень-вересень 2019 року. В основу звіту покладені дані, зібрані у цей період під час візитів мониіторів БФ «Право на захист» на п’ять контрольних пунктів в’їзду-виїзду (КПВВ). Більше статистичних даних можна знайти за посиланням.

  • Незмінним з 2017 року залишається переважання літніх людей серед респондентів (65% респондентів – віком від 60 років та через чинне законодавство вимушені регулярно подорожувати для отримання пенсій та соціальних виплат).
  • Люди старшого віку страждають не тільки від законодавчої дискримінації. Процес перетину лінії розмежування є для них складнішим фізично. Лише 24% респондентів віком від 60 років за звітний період заявили, що не мають жодних занепокоєнь щодо перетину лінії розмежування.
  • Розв’язання питань з пенсіями та соціальними виплатами залишилось однією з найчастіших причин для перетину (її зазначили 67% всіх респондентів) і їх кількість була стабільно високою протягом всього звітного періоду.
  • Респонденти з НКУУТ здебільшого подорожують для отримання різноманітних державних та банківських послуг, збільшуючи навантаження на місцеву інфраструктуру. 78% з них прямували до населених пунктів в межах 60 км від КПВВ.
  • Кількість респондентів, що подорожували для відпочинку, збільшилася у літні місяці (з 0% у лютому до 8% у серпні) і знизилась до 2% у вересні.
  • Проблема великої кількості випадків втрати свідомості у чергах на КПВВ «Станиця Луганська» (понад 80 щоденно) була надзвичайно гострою влітку, проте практично зникла у вересні 2019, коли температура повітря знизилась. Із запровадженням безкоштовного транспорту (електрокар, наданий УВКБ ООН у партнерстві з ГМ «Проліска» та автобус від Луганської обласної адміністрації з липня) подорожнім не потрібно долати пішки велику відстань між «нульовим» блокпостом та самим КПВВ, що також суттєво покращило ситуацію.
  • У вересні Кабінет Міністрів України ухвалив Постанову №815, що викликало занепокоєння щодо перетину лінії розмежування дітьми до 14 років, адже за постановою єдиним дозволеним документом для таких осіб стає паспорт для виїзду за кордон. Як гуманітарні організації, так і державні структури, визнали ризики і на кінець місяця все ще працювали над розв’язанням проблеми.Документ можна завантажити англійською та українською мовами.

Звіт містить інформацію, зібрану БФ «Право на Захист» в межах опитування, що регулярно проводиться з червня 2017 року. КПВВ розташовані в Донецькій («Майорське», «Мар’їнка», «Гнутове» та «Новотроїцьке») та Луганській («Станиця Луганська») областях. Опитування є частиною моніторингу порушення прав населення, що постраждало від конфлікту, та проводиться в межах проекту «Адвокація, захист та правова допомога внутрішньо переміщеним особам України», що реалізується БФ «Право на захист» за підтримки Агентства ООН у справах біженців (UNHCR). Таке опитування має на меті з’ясувати причини, умови та ризики, які супроводжують перетин лінії зіткнення через КПВВ. Зібрана під час опитування інформація допоможе визначити потреби, прогалини та тенденції, а також забезпечити доказову базу для діяльності з адвокації.