30 жовтня у Дніпрі відбувся круглий стіл із презентацією звіту “Затяжна тимчасовість: як живуть ВПО у місцях компактного проживання (МКП)”. Його підготовлено експертами БФ “Право на захист” на основі результатів моніторингу та опитувань, проведених в 41 МКП ВПО в 11 областях України та Києві. Даний звіт було вперше презентовано 18 жовтня в Києві, а згодом команда БФ “Право на захист” вирушила в регіони України для обговорення проблем переселенців, що мешкають у МКП. Дніпро — стало першим регіональним містом у маршрутному листі.
“Термін придатності” тимчасового рішення розселення переселенців у деяких місцях компактного проживання (МКП) вже вичерпано. Що чекає на цих людей далі? Які є шляхи розв’язання проблеми? Саме ці питання обговорювалися під час круглого столу у Дніпрі. До заходу долучилися представники державних установ, територіальних громад та громадських організацій міста Дніпро та області. Головний акцент було зроблено саме на ситуацію в Дніпропетровській та Запорізькій областях.
“Дніпропетровська область характеризується наявністю найбільшої в Україні кількості модульних містечок, призначених для тимчасового житла ВПО (протягом 6 місяців). Недоліками модульних містечок є погані умовами проживання влітку та взимку з огляду на відсутність термоізоляції модулів”, – повідомила Мирослава Сущенко, керівник Дніпропетровського та Запорізького офісів БФ “Право на захист”.
Водночас вона зазначила, що низька вартість проживання є значною перевагою для ВПО, і це спонукає їх обирати такі містечка у якості місць постійно проживання.
Альтернативним варіантом проживання для ВПО є гуртожитки, що розраховані як на ВПО, так і на місцевих мешканців. Значна кількість МКП у Дніпропетровській та Запорізькій областях (загалом 59) надає можливість ВПО обирати житло у місцях із розвинутою інфраструктурою та відповідною вартістю за проживання (у середньому 500 грн за особу на місяць). Але є два недоліки. По-перше, це відсутність окремих лічильників на електроенергію, що призводить до сварок між мешканцями стосовно розподілу оплати за спожиту електроенергію. По-друге, це загальні кухні з недостатньою кількістю електроприладів, що спричиняє черги під час приготування їжі та сварки на побутовому підґрунті. Але водночас місця компактного проживання для більшості ВПО є тимчасовим рішенням, а відсутність власного житла залишається найболючішою проблемою цих людей.
Як децентралізація може допомогти у питанні житла для ВПО?
У рамках круглого столу було зазначено, що процес децентралізації може задовольнити житлові потреби значної кількості ВПО. Позитивним прикладом створення житла для значної кількості осіб є так звані об’єднані територіальні громади (ОТГ). Це добровільне об’єднання мешканців декількох сіл, селищ чи міст, які межують між собою. Головною перевагою таких ОТГ є якісні освітні, медичні та адміністративні послуги. Мешканці ОТГ, отримуючи кошти напряму від держави, самостійно вирішують як ефективніше витрачати гроші на місцях.
Під час моніторингу було отримано інформацію, що ОТГ розглядають можливість реконструкції вже взятих на баланс об’єктів нерухомості для створення соціального житла. Позитивний приклад — Томаківська ОТГ (37 км від Запоріжжя). Там було створено соціальний гуртожиток, який налічує 10 однокімнатних квартир та 13 кімнат місткістю 52 особи. А голова цією громади зазначає про готовність приймати ВПО на постійне проживання, а особливо з модульних містечок. Відповідне оголошення має з’явитися на сторінці БФ “Право на захист” у фейсбук вже незабаром.
Телесюжет 9 каналу (м. Дніпро) про захід
Затяжна тимчасовість: як живуть ВПО у місцях компактного проживання.
Опубліковано PRAVOKATOR правовий клуб Дніпро Середа, 30 жовтня 2019 р.
Повний запис заходу