Зробити пожертву
Укр / Eng
08.04.19

ІСТОРІЯ МАТІЛЬДИ
Дівчинка народилася у 2004 році на Київщині. Проте так сталося, що на момент її народження в батьків не було паспортів. Крім того, вони не перебували в офіційному шлюбі. Тож дитину, яку назвали Матільдою, зареєстрували, записавши у свідоцтво про народження ім’я батька зі слів матері. Та ще й у прізвищі припустилися помилки: замість «Балога» в документі значилося «Болога». Минув деякий час — батьки дівчинки розійшлися. Дитина ж лишилась із татом Людвігом та бабусею Матільдою.

ЦІНА ПОМИЛКИ
Дівчинці виповнилось 13 років — наближався час отримувати паспорт, але тут виникло питання підтвердження громадянства України, яке згідно з чинним законодавством передається від батьків до дітей. Тож при зверненні до місцевого відділу Державної міграційної служби (ДМС) для оформлення документу в дівчинки вимагали би паспорт одного з батьків. Мати ж Матільди давно та безслідно зникла з її життя. А батько попри все не міг вважатися юридично її татом — у свідоцтво його ім’я було внесено виключено зі слів матері, а відповідно до законодавства України, жодної юридичної сили такий запис не має. Та й на додачу та прикра помилка в прізвищі — тож дитина опинилася перед ризиком залишитися без громадянства та без паспорта. У майбутньому це означало б позбавлення її права на отримання освіти, медичного обслуговування, укладання шлюбу тощо.

ДОПОМОГА КРОК ЗА КРОКОМ
У серпні 2017 року юристи та адвокати БФ «Право на захист» здійснювали консультацію мешканців у рідному селищі Матільди, Сидоровичах, де компактно проживають декілька родин ромів. Під час консультації юристи «Права на захист» познайомилися із бабусею Матільди. Вона була дуже стурбована майбутнім онуки та її проблемами з оформленням паспорту. Саме тоді наші спеціалісти розпочали роботу з виправлення маленької орфографічної помилки, яка в реальному житті перетворилася на велику юридичну проблему.
Для встановлення батьківства Людвіга Балоги була подана заява до суду. Необхідною умовою для розгляду справи стало проведення генетичної експертизи (цього вимагає законодавство України), адже не було жодного доказу, який підтверджував би батьківство Людвіга. Після проведення генетичної експертизи та винесення рішення суду чоловік отримав можливість звернутися до органів РАЦС для внесення змін до свідоцтва про народження доньки Матільди. Нарешті, його визнали батьком та виправили орфографічну помилку, яка могла б мати тяжкі наслідки. Коли Матільді виповнилося 14 років, вона звернулася до ДМС, де й оформила паспорт громадянки України.
Наступного року дівчинка здаватиме ЗНО — і ми сподіваємося, що на неї чекає успішне майбутнє, адже вчиться вона добре і дуже тішить цим бабусю та тата.