Два з половиною роки (до грудня 2021) команда БФ «Право на Захист» організовувала діалоговий проєкт з учасниками з підконтрольної та непідконтрольної території України (йде мова про території до 24 лютого 2022 року).
Проєкт був спрямований на пошук точок дотику та взаєморозуміння між представниками громадянського суспільства по обидві сторони лінії розмежування.
Це були складні розмови, коли взаємодія з іншим ставала персональним викликом і шаленим особистим зусиллям. Тим паче в умовах конфлікту, коли здається, що інша сторона просто неспроможна осягнути наші відчуття та думки. Замість порозуміння ми замикаємось в ізоляції. Природу якої вже на певному етапі війни складно визначити – це продукт обставин чи вже добровільного вибору? Ми знаходимось у капсулах нашого оточення, досвіду, культури, форми чи стилю життя. Так комфортніше, приємніше і безпечніше. Напруга, конфлікт, війна лише посилюють наше внутрішнє капсулювання, звужуючи коло особистої відповідальності, включеності до радіуса кількох метрів навколо нас самих та наших близьких.
Під час діалогового процесу учасники переживали певні особисті трансформації. Їх ставлення один до одного та розуміння тих політичних і соціальних подій, які відбуваються в країні, змінювались. Вони вчились слухати інших та висловлювати свої думки, емоції, переживання.
Учасники діалогів спробували розширити власне бачення, доповнити його візією інших, об’єктивізувати свої капсули, зрозуміти їх наповнення та межі, побачити подібне.
Одним із результатів взаємодії став спільний творчий процес – створення мальопису про діалоги. В основі оповіді – реальні історії учасників діалогів. За сюжетом чоловік та жінка з різних регіонів України шукають шляхи до порозуміння, долають стереотипи та вчаться чути один одного у реальному світі. Уві сні – Темрява захопила частину країни, побудувала Стіну і вдягла на жителів своєї половини капсули, щоб ті повірили, що на іншому боці – монстри. З часом люди почали думати так само й на території без Темряви. Як не дати Темряві забрати у нас можливість бачити один одного? Як почути того, хто поряд і водночас вже чужий? Як зруйнувати Стіну? На ці питання шукають відповіді герої моторошного, правдивого і водночас метафоричного мальопису «Капсули».
Читайте мальопис українською
та англійською мовами