Зробити пожертву
Укр / Eng
28.01.15

Правовий аналітик БФ “Право на захист” Ксенія Карагяур розповіла про рішення Європейського суду з прав людини (ЄСПЛ) у справах щодо компенсації за житло, зруйноване в результаті бойових дій на сході України, а також про можливість вирішення таких питань в рамках національної судової системи.

Щодо Рішення Лісний та інші проти України та Росії

Усі три скарги визнано необґрунтованими та такими, що не відповідають умовам прийнятності, передбаченим статтею 35 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

В рішенні Судом зазначено, що сторони в суді мають подати усі необхідні докази. Разом з тим, першим заявником подана лише копія національного паспорту та фото зруйнованого будинку без будь-якого підтвердження права власності або іншого права; другим заявником подана копія паспорту та копії звітів міжнародних організацій щодо ситуації в Україні; третім подано тільки копію паспорту громадянина України.

Закликаємо юристів та адвокатів, які подають скарги до ЄСПЛ, з усією відповідальністю віднестись до підготовки доказової бази, оскільки неякісні скарги додатково навантажують Суд, а рішення про неприйнятність скарги негативно впливають на українське суспільство, зокрема ВПО.

Як компенсувати шкоду за зруйноване житло

Наразі механізму компенсації шкоди за зруйноване житло внаслідок проведення АТО в Україні немає, однак Планом дій Національної стратегії з прав людини передбачено створення такого механізму. В Міністерстві регіонального розвитку вже створено робочу групу для цього, ведеться робота з дослідження досвіду інших країн в цьому напрямку.

Є позитивне рішення Апеляційного суду Донецької області, яким Україну зобов’язано відшкодувати за кошти державного бюджету громадянці України шкоду, а саме пошкодження квартири.