21 квітня відбувся круглий стіл, присвячений обговоренню ролі третього сектору у вирішенні проблем переселенців. Представники громадських організацій, які безпосередньо працюють із внутрішньо переміщеними особами та знають реальну картину життя переселенців, розповіли про нагальні проблеми ВПО, вказали на недоліки роботи державних структур та презентували ресурс із відомостями про громадські організації, що допомагають переселенцям.
Інтерактивна карта-база даних НУО, яку презентували представники Донецького прес-клубу, наразі містить інформацію про 93 організації, які працюють із переселенцями. Автори ресурсу зауважили, що база буде поповнюватись, а інформація, яку вказують представники громадських організацій під час реєстрації, буде проходити перевірку. База даних має на меті допомогти медійникам в пошуку інформації, громадським організаціям у налагодженні партнерств, міжнародним організаціям — орієнтуватися у розмаїтті українського громадянського сегменту, який надає допомогу ВПО.
Інтерактивна карта-база даних НУО доступна за посиланням.
Представники інших громадських організацій розповіли про основні законодавчі ініціативи, над якими вони працюють, про результати співпраці з владою та приклади ефективної співпраці громадських організацій з різних регіонів України.
Тема «призупинення» дії довідок ВПО та, як наслідок, пенсій та соціальних виплат традиційно викликала великий інтерес у журналістів. В цьому контексті правовий аналітик ВБФ «Право на захист» Олена Виноградова розповіла про результати березневого моніторингу.
«Три перші тижні березня ми моніторили ситуацію з призупиненням довідок та соціальних виплат для ВПО у п’яти східних областях України через інтерв’ю з переселенцями та працівниками пенсійних фондів. Результати моніторингу, на превеликий жаль, показали, що наслідки призупинення виявились для людей дуже трагічними. Черги з тисячі людей, повернення практики видачі талончиків на прийом через два з половиною місяці, ганебні списки з адресами переселенців в інтернеті – все це тільки частина видимих результатів сумнозвісного призупинення. Опитування показало що більшість із тих, хто потрапив у списки СБУ постійно проживали на контрольованій території. Також більшість із тих, кому були призупинені виплати, вказали, що для них неотримання соціальної допомоги від держави є дуже критичним», – розповіла Олена Виноградова.