Зробити пожертву
Укр / Eng
06.04.16

6 квітня у Києві відбувся круглий стіл на тему «Надання безоплатної правової допомоги внутрішньо переміщеним особам: консолідація зусиль держави та громадянського суспільства», організований Координаційним центром з надання правової допомоги за підтримки Проекту Ради Європи «Посилення захисту прав людини внутрішньо переміщених осіб в Україні».

На зустрічі були присутні заступник Міністра юстиції України Гія Гецадзе,  народний депутат України Наталія Веселова, представник Уповноваженого ВР України з прав людини Жанна Лукьяненко, перший заступник директора Координаційного центру з надання правової допомоги Мирослав Лаврінок, керівник проекту Ради Європи «Посилення захисту прав людини внутрішньо переміщених осіб в Україні» Ганна Христова, головний координатор із захисту Агентства ООН у справах біженців Хьюго Біссо, представники інших органів влади, адвокати, які надають безоплатну правову допомогу та представники неурядових організацій, що опікуються правами внутрішньо переміщених осіб, зокрема ГI «Крим SOS», Донецької обласної організації «Комітет виборців України» та ГО «Восток-SOS».

Основну частину зустрічі було приділено виступам та презентаціям доповідачів щодо доступу внутрішньо переміщених осіб до безоплатної правової допомоги.

На початку зустрічі Ганна Христова звернула увагу на те, що на відміну від біженців та шукачів притулку, питання захисту прав ВПО є першорядним обов’язком держави. При цьому, в рамках принципу субсідіарності питання захисту прав ВПО в державі має вирішуватись із урахуванням позиції Європейського суду з прав людини.

Жанна Лук’яненко підкреслила, що в сучасному законодавстві, що стосується ВПО навіть кваліфікованому юристу складно розібратись. Окрім того, колізії в нормативно-правовій базі заважають ВПО реалізувати свої права. Під час презентації Ж. Лук’яненко також акцентувала на важливості захисту виборчих, соціальних, майнових та інших прав ВПО.

«Хоча міжнародні договори України і не зобов’язують Уряд забезпечувати доступ до юридичної допомоги у цивільному та адміністративному процесах, однак практика міжнародних органів правосуддя демонструє, що відсутність доступу до безоплатної правової допомоги іноді складає порушення права на справедливий суд», – зазначила Ксенія Карагяур, правовий аналітик ВБФ «Право на захист».

Вона також посилалася на наявні дослідження щодо рівня економічної спроможності ВПО і недоліки законодавства, які призводять до неврахування скрути, в якій перебуває більшість ВПО, що їм заважає реалізувати право на справедливий суд.

В кінці зустрічі Мирослав Лаврінок презентував законопроект 3044, в якому містяться пропозиції щодо спрощення процедури надання безоплатної правової допомоги.