Зробити пожертву
Укр / Eng
14.09.18

Другий рік група гуманітарних організацій координує свою діяльність за підтримки Європейської комісії для надання вкрай необхідної допомоги тим, хто постраждав від конфлікту на сході України.

Київ, 9 вересня 2018 року – На сході Україні, на порозі до Європейського Союзу,  понад 4,4 мільйона людей безпосередньо постраждали від бойових дій, які тривають вже п’ятий рік. 800 000 осіб було переміщено (багато хто з них постійно перетинає лінію розмежування), і майже 3 000 осіб цивільного населення загинули. Разом з 3,4 мільйона людей, які потребують термінової допомоги, в тривожному темпі зростає також кількість тих, хто не бачить перспектив у жодному політичному рішенні та відчуває зменшення гуманітарної допомоги і незахищеність, особливо це стосується тих, хто живе вздовж обох боків лінії розмежування та  на непідконтрольних Уряду України територіях (НКУУТ). Громадяни, які опинилися між сторонами конфлікту, стикаються з насильством, загрозами близькості бойових дій, підривів на мінах та нерозірваних боєприпасів, а також з необхідністю виборювати можливість отримання допомоги. Незважаючи на значні людські страждання внаслідок цього конфлікту та неодноразові порушення домовленостей про припинення вогню, значна частина міжнародної спільноти вже не звертає уваги на цю кризу. У результаті конфлікту пошкоджено школи, медичні заклади, дороги, інфраструктуру водопостачання, а також численні будинки. З огляду на високі гуманітарні потреби як на підконтрольних, так і  на НКУУТ, узгоджені дії для підтримки тих, хто цього потребує, мають вирішальне значення.

Для подальшого поліпшення гуманітарної ситуації найбільш незахищених мешканців сходу України Генеральний директорат Європейського Союзу з питань цивільного захисту та гуманітарної допомоги разом з філією компанії «Людина в біді» (People in Need) в Україні, відокремленим підрозділом Асоціації «Лікарі світу» (Médicos del Mundo) в Україні та філією Агентства з питань технічного співробітництва та розвитку (Agence d’Aide à la Coopération Technique Et au Développement (ACTED)) відновлює співробітництво у партнерстві з асоціацією «IMPACT Initiatives» та двома національними організаціями – БФ «Право на захист» (R2P) та НДО Форум (NGOF). Програма спрямована на надання допомоги понад 120 000 осіб та 199 організаціям з обох боків лінії розмежування в Україні шляхом надання гранту у розмірі 4,4 млн євро від Генерального директората Європейського Союзу з питань цивільного захисту та гуманітарної допомоги.

Успішне співробітництво та досягнення спонукали їх відновити та розширити цей досвід.

«Завдяки цій різнобічній підтримці наша школа, яка є серцем села, процвітає. Деякі сім’ї з дітьми вже повернулися додому. Багато чого було зроблено для вдосконалення та відновлення школи. Крім того, за допомогою психологів діти стали більш активними та позитивними. Батьки дуже задоволені змінами і раді, що ця програма ще рік надаватиме підтримку їхнім дітям», – каже Галина Василівна, директор дошкільного навчального закладу та початкової школи у прифронтовому селі Новобахмутівка, де консорціум продовжуватиме надавати всебічну допомогу.

«Конфлікт спричинив величезну напругу серед цивільного населення на сході України. Підтримка всіх людей,  які потребують допомоги, де б вони не мешкали, є пріоритетом для ЄС. ЄС і країни-члени залишаються найбільшими донорами гуманітарних проектів та проектів розвитку, спрямованих на вирішення основних потреб українців, які безпосередньо постраждали від конфлікту, – зазначає Комісар ЄС з питань гуманітарної допомоги Христос Стиліанідес. –  Народ України не забутий, і ми стоїмо поряд з ним в той час, коли він потребує підтримки».  

Новий проект спирається на успіх попереднього проекту, який об’єднав групу гуманітарних організацій у 2017 році в консорціум ACCESS. Протягом першого року співпраці проект підтримав понад 260 тис. мешканців східної України. Було проведено комплексний аналіз гуманітарних тенденцій та потреб з метою планування та надання гуманітарної допомоги на базі фактичних даних. 60 000 осіб отримали медичну та соціально-психологічну підтримку; 8000 осіб покращили умови проживання за допомогою галузевих тренінгів та грантів. Завдяки грошовим надходженням люди змогли придбати такі необхідні для них ліки, продукти харчування та одяг. Партнери покращили санітарні умови для майже 30 000 осіб, а доступ до води в районах, що постраждали від конфліктів, було відновлено шляхом розподілу питної води та відновлення найважливіших водних систем, пошкоджених у результаті конфлікту. 2500 родин отримали підтримку у відновленні пошкоджених будинків.

Проект ACCESS 

ДОСТУП до багатогалузевого проекту гуманітарної допомоги: травень 2018 року – квітень 2019 року: Три великі міжнародні організації: «Людина в біді» (People in Need) як провідне агентство, «Лікарі світу» (Médicos del Mundo) та Агентство з питань технічного співробітництва та розвитку (ACTED) у партнерстві з асоціацією «IMPACT Initiatives» та двома національними неурядовими організаціями БФ «Право на захист» (R2P) та НДО Форум запустили новий проект консорціуму ACCESS II. За рахунок коштів Європейського Союзу цей проект і надалі спрямовуватиме свої дії в галузевому та географічному аспектах на задоволення невідкладних потреб населення в ключових пріоритетних сферах шляхом проведення багатогалузевих заходів, спрямованих на охорону здоров’я та надання психосоціальних послуг, допомоги ООН за програмою WASH, відновлення житла та його утеплення, забезпечення продуктами харчування та задоволення першочергових потреб населення разом з продовженням правозахисної діяльності як на національному, так і на міжнародному рівнях.

Зниження рівня бідності та незахищеності. Подорожчання вартості життя та обмеження доступу до послуг призвело до різкого збільшення рівня бідності у 2017 році порівняно з показниками на період початку конфлікту в 2013 році на підконтрольних уряду територіях як у Луганській (з 20% до 74%), так і в Донецькій областях (з 22% до 66%). Ця ситуація, пов’язана з підвищенням цін на товари та послуги першої необхідності та комунальні послуги, а також зі скороченням робочих місць, продовжує негативно впливати і на внутрішньо переміщених осіб (ВПО), і на місцеве населення. «Ми не продаємо городину. Врожаї дуже незначні. До війни у нас була худоба, але її довелося продати, адже ми переїхали в інше місце. Через цю війну ми стали бідними», – пояснює мешканка селища міського типу Миронівське Лідія Іванівна (58 років). Партнери консорціуму будуть задовольняти потреби найбільш незахищених верств населення шляхом надання багатоцільової грошової допомоги та талонів через місцеві супермаркети, які можуть бути використані для отримання харчових продуктів на територіях з обох сторін конфлікту.

Вода для Донбасу: Допомога консорціуму у вирішенні критичних проблем водопостачання та каналізації у громадах та установах полягатиме у забезпеченні питною і технічною водою, матеріалами для відновлення систем водопостачання в районах, що мають труднощі з доступом до води; у підтримці в належному стані каналізації та/або відновленні систем опалення в соціальних установах та громадській інфраструктурі; а також у наданні послуг з утилізації відходів у прифронтових громадах. Талони на на НКУУТ  забезпечать людей можливістю отримати продукти харчування та засоби гігієни. «Через постійні обстріли, часті відключення електроенергії та її недостатню потужність немає можливості накачати воду. Якщо немає електропостачання, ми качаємо воду вручну», – розповідає мешканка села Водяне Вікторія Євгенівна (76 років).

Забезпечення приміщеннями постраждалих сімей та установ. З огляду на загострення конфлікту у 2017 році, потреба в забезпеченні приміщеннями значно зросла, оскільки в середньому 1000 будинків було вперше або повторно пошкоджено. Згідно з проведеним організацією REACH аналізом тенденцій 35% респондентів у 5-кілометровій зоні контрольованої Урядом України території (КУУТ) повідомили, що живуть у пошкодженому житлі. Відповідно до поточного проекту сім’ї у віддалених громадах, де матеріали та ремонтні послуги недоступні, отримають підтримку з відновлення та ремонту будинків. Консорціум відремонтує громадські установи (школи, медичні заклади тощо) на НКУУТ. Партнери також установлять вікна в приватних будинках та облаштують твердопаливними печами для опалення будинки у віддалених громадах в районах, де ціни на паливо у зимовий час є високими.

Доступ до належних медичних послуг та психосоціальних послуг: Умови в регіонах, які постраждали внаслідок конфлікту, продовжують наражати населення на високий ризик проблем зі здоров’ям та загострювати наявні хвороби. Понад 130 медичних закладів у межах 5 кілометрів від лінії розмежування чекають на ремонт через пошкодження та довготривале нехтування.

У зв’язку з цим партнери посилять місцеву систему охорони здоров’я шляхом безоплатної передачі медикаментів, обладнання та відновлення основних закладів охорони здоров’я у Луганській та Донецькій областях. Разом з цим консорціум запустив пілотний проект, який має на меті  надання своєчасної підтримки потерпілим від гендерного та домашнього насильства, а також вживання попереджувальних заходів. Крім того, завдяки проекту буде покращено доступ до послуг первинної медичної допомоги у сферах статевого та репродуктивного здоров’я, психічного здоров’я та психосоціальної підтримки як на очному прийомі, так і шляхом консультування за гарячими лініями для тих, хто цього потребує, а також до практик надання допомоги та спеціалізованих тренінгів для медичного та немедичного персоналу громад, постраждалих від  конфлікту.

Пропагандистська діяльність  для привернення уваги до кризи в Україні: Україна вже не цікавить міжнародні ЗМІ, і дипломатичні зусилля часто залишають без уваги гуманітарні потреби. Партнери консорціуму здійснюватимуть моніторинг політичних та законодавчих змін та з огляду на це інформуватимуть осіб, які приймають рішення, для підтримання змін у політиці, які можуть мати позитивний гуманітарний вплив. Завдяки співпраці з місцевими організаціями-партнерами БФ «Право на захист» (R2P) та НДО Форум (NGOF) консорціум також безпосередньо впливатиме на національні органи, які приймають рішення, закликаючи їх до прийняття необхідних для поліпшення гуманітарної ситуації політичних та правових рішень.

Партнери консорціуму ACCESS 

Компанія «Людина в біді» (People in Need) www.peopleinneed.cz: Компанія «Людина в біді» є однією з найбільших неприбуткових організацій у Центральній Європі, діяльність яких спрямована на надання гуманітарної допомоги, розвиток, співпрацю, захист прав людини та соціальну інтеграцію. Ця організація функціонує в Україні протягом тривалого часу, починаючи з 2003 року, і надавала негайну гуманітарну допомогу після виникнення конфлікту в серпні 2014 року. Компанія «Людина в біді» вже здійснила низку заходів з надання продовольчих та непродовольчих товарів першої необхідності, притулку, захисту, засобів до існування, допомоги ООН за програмою WASH, медичної та грошової допомоги населенню, що мешкає вздовж та з обох боків лінії фронту.

Гуманітарна організація «Лікарі світу» (Médicos del Mundo) www.medicosdelmundo.org: «Лікарі світу» – міжнародна незалежна гуманітарна організація, метою якої є реалізація права на здоров’я для всіх людей, особливо для жертв гуманітарного кризису. Організація працює в Луганській області України з серпня 2015 року з метою покращення доступу та якості надання медичних послуг для незахищених верств населення. Гуманітарна організація «Лікарі світу» наразі функціонує в двох мобільних підрозділах у Луганській області і надає комплексний пакет послуг (первинна медична допомога, допомога у сферах психічного здоров’я та статевого і репродуктивного здоров’я) у 18-ти населених пунктах, розташованих поряд з лінією зіткнення, у яких відсутнє медичне обслуговування. На КУУТ та НКУУТ Луганської області організація «Лікарі світу» надає підтримку органам охорони здоров’я шляхом безоплатної передачі медичного обладнання та ліків, а також нарощування потенціалу медичних працівників для зміцнення місцевої системи охорони здоров’я.

Агентство з питань технічного співробітництва та розвитку (ACTED)www.acted.org: Агентство з питань технічного співробітництва та розвитку – це французька гуманітарна організація, яка функціонує у 37-ми країнах та надає підтримку понад 14-ти мільйонам бенефіціарів. Ми працюємо, щоб рятувати життя і підтримувати людей, задовольняючи їхні потреби у важкодоступних районах. В Україні Агентство з питань технічного співробітництва та розвитку зі своїм партнером IMPACT відреагувало на кризу ініціативою REACH, яка полягає в обробці інформації та підтримці проведення оцінювання щодо планування та надання допомоги на основі фактичних даних. АCTED/REACH провели оцінку міжвідомчих гуманітарних потреб, щоб представити план гуманітарного реагування на 2017 рік. Крім того, АCTED/REACH надає допомогу в обробці інформації та нарощуванні потенціалу гуманітарних установ та груп через свій центр управління інформацією у м. Слов’янську.

БФ «Право на захист» – благодійний фонд, який захищає права шукачів притулку, біженців, осіб без громадянства і без документів, внутрішньо переміщених осіб та постраждалих унаслідок конфлікту. Благодійний Фонд прагне полегшити для своїх бенефіціарів негативні наслідки масових конфліктів, репресивних режимів та природних катаклізмів; захищає права бенефіцарів, надає допомогу і сприяє створенню умов для побудови нового, безпечного та гідного життя.

Форум недержавних організацій України www.ngoforum.org.ua: Форум недержавних організацій України – це група з 35-ти національних та міжнародних недержавних організацій, яка підтримує та сприяє роботі її членів, для ефективного задоволення гуманітарних потреб та потреб розвитку. Форум недержавних організацій України, заснований у середині 2014 року, спеціалізується на програмах гуманітарної допомоги і розвитку і має на меті сприяти поширенню інформації, координації та просвітницької діяльності для посилення впливу та ефективності гуманітарних та відновлювальних заходів в Україні.

Генеральний директорат Європейського Союзу з питань цивільного захисту та гуманітарної допомоги (ECHO) www.ec.europa.eu/echo: Європейський Союз з державами-членами – це провідний світовий надавач гуманітарної допомоги. Завдяки діяльності Генерального директората Європейського Союзу з питань цивільного захисту та гуманітарної допомоги ЄС щорічно допомагає понад 120 мільйонам жертв конфліктів та катастроф. Зі штаб-квартирою в м. Брюсселі та глобальною мережею відділень на місцях, Генеральний директорат Європейського Союзу з питань цивільного захисту та гуманітарної допомоги надає допомогу найбільш уразливим особам виключно на основі гуманітарних потреб без дискримінації за ознакою раси, етнічної групи, релігії, статі, віку, національності чи політичної приналежності.[boc_img_gallery columns=”4″ fixed_size=”yes” img_hover_effect=”2″ image_ids=”7777,7778,7779,7780″]