Зробити пожертву
Укр / Eng
10.10.18

Цей звіт присвячено результатам дослідження, проведеного в рамках проекту “Інноваційні шляхи інтеграції біженців та шукачів притулку в Україні”, що реалізується Благодійним фондом “Право на Захист” за підтримки Open Society Foundation.


За даними УВКБ ООН на 1 січня 2018 року в Україні проживало 8 757 осіб, які були змушені залишити країну свого походження та шукати притулок на території України. Серед них 3 257 осіб, які отримали одну з форм захисту в Україні (статус біженця або статус особи, яка потребує додаткового захисту) та приблизно 5 500 шукачів притулку.


Враховуючи те, що інтеграційна складова української міграційної політики сформована вкрай слабо, ця категорія осіб залишається найбільш незахищеною серед усіх іноземців, які проживають на території України. Сьогодні держава надає мізерну одноразову
допомогу при отриманні статусу біженця та не впроваджує жодних заходів, спрямованих на подальшу інтеграцію таких осіб. У цій ситуації ключовим інструментом соціальної та економічної інтеграції біженців, осіб, які потребують додаткового захисту, та шукачів притулку є працевлаштування.


Існує чимало факторів, які зменшують шанси біженців, осіб, які потребують додаткового захисту, та шукачів притулку на успішне працевлаштування. Складна процедура отримання дозволу на застосування праці іноземців, що стосується всіх роботодавців, які
мають намір працевлаштувати шукачів притулку; незнання або низький рівень знання мови; брак розуміння як влаштований український ринок праці; стереотипізоване ставлення роботодавців до іноземців. Зіштовхуючись з перешкодами на шляху до
працевлаштування, значна частина біженців, осіб, які потребують додаткового захисту, та особливо шукачів притулку вимушені працювати неформально, нерідко наражаючись на недобросовісних роботодавців. Маючи професійну освіту та досвід роботи, ці особи часто вимушені займати низько оплачувані робочі місця, що не вимагають високого рівня кваліфікації. Значна частина біженців та шукачів притулку залишаються виключеними з ринку праці.


Мета цього дослідження — оцінити можливості, потреби та проблеми зайнятості біженців, осіб, які потребують додаткового захисту, та шукачів притулку.

Звіт містить результати аналізу опитування 377 таких осіб, що проживають в Київській та Харківській областях. В першому розділі цього звіту описана методологія дослідження та її обмеження. Другий розділ містить загальні результати щодо економічної активності учасників проекту. У третьому розділі проаналізовано канали працевлаштування, якими користуються учасники опитування, та основні труднощі, з якими вони стикаються на ринку праці. В четвертому розділі представлено особливості поточної та бажаної зайнятості опитаних, а саме ті показники, які стосуються професій та галузей працевлаштування; наведена інформація щодо мовних навичок учасників опитування. У п’ятому розділі наведені соціально-демографічні параметри вибіркової сукупності (країни громадянства, гендерно-віковий розподіл, матеріальний стан, житлові умови тощо). Наприкінці звіту подані висновки.

Ознайомитися зі звітом можна за посиланням: