Упродовж кількох днів біля будівлі Центрального об’єднаного управління Пенсійного фонду України (ПФУ) м. Маріуполя спостерігаються довгі черги. Здебільшого в них перебувають внутрішньо переміщені особи (ВПО), які звертаються до ПФУ по відновлення пенсій. Монітор БФ «Право на захист» Ольга Невідома повідомляє, що дехто проводить під будівлею по три дні, а іноді й більше.
Спеціалісти ПФУ здійснюють прийом за двома чергами: електронною і звичайною. Ті, хто записуються до першої, мають пріоритет і проходять до ПФУ без жодних проблем.
А от запис до звичайної, «живої», черги відбувається на місці. Двічі на день, о 7:30 та 17:00, серед тих, чиє прізвища є у паперових списках, проводять перекличку. Людей, які не встигають відмітитися вчасно, викреслюють.
28 серпня в списках було 188 осіб. На прийом до ПФУ потрапили лише 32 з них.
Причиною таких черг є чергова верифікація Міністерства Фінансів України відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 18 лютого 2016 року №136. Згідно з цією постановою Мінфін надсилає до органів ПФУ рекомендації щодо зупинення (припинення) соціальних та пенсійних виплат. Органи ПФУ в свою чергу направляють дані списки до управлінь соціального захисту для проведення перевірки в порядку контролю. Але, відповідно до нещодавнього рішення КААС щодо Постанови Кабміну №365, додаткові перевірки є незаконними, у зв’язку з цим більшість управлінь дані перевірки здійснювати відмовляються і повертають списки до органів ПФУ. Оскільки ПФУ зобов’язаний відреагувати на звернення Мінфіну, він припиняє пенсії ВПО, однак не відновлює їх, бо немає необхідної інформації від УПСЗН.
До того ж, за словами Ольги Невідомої, переселенці скаржаться, що в управліннях соціального захисту населення їх лякають новими постановами, які, нібито забороняють перетинати лінію зіткнення в бік неконтрольованої Урядом України території впродовж трьох тижнів. Люди не мають можливості так довго затримуватися в Маріуполі, тож дуже налякані, що не зможуть поновити пенсії.
БФ «Право на захист» стурбований такою ситуацією. Ми звернулися до Міністерства соціальної політики України з проханням проведення міжвідомчої наради з представниками Міністерства соціальної політики, Міністерства фінансів України, Пенсійного фонду України, Державною прикордонною службою України та громадськими організаціями в найближчий час для обговорення нагальних питань.