23 грудня набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України “Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України” щодо змін в порядку обліку внутрішньо переміщених осіб (ВПО). Документом передбачена низка суттєвих позитивних змін, але також у закріплене повернення до процедури проставлення штампів про реєстрацію місця перебування. Чи будуть вважатися дійсними довідки ВПО без штампу – із постанови незрозуміло, але правозахисники наголошують – це питання визначено відповідним Законом України, згідно з яким жодних штампів на довідці ВПО не вимагається.
Прийнявши згадану постанову, Уряд вніс зміни в пункт 9 Правил реєстрації місця проживання і закріпив необхідність проставлення на довідках ВПО штампу про реєстрацію місця перебування особи.
Передбачається, що цей штамп будуть проставляти виконавчі органи сільської, селищної або міської ради (а у разі, коли відповідно до закону виконавчий орган сільської ради не утворено – сільський голова) на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, на яку поширюються повноваження відповідної сільської, селищної або міської ради.
Зазначені зміни безперечно є кроком назад в питаннях обліку ВПО, адже вони знову повертають абсолютно беззмістовну процедуру проставляння штампів про реєстрацію місця перебування на довідках ВПО. Як показував досвід 2014 і 2015 років, вказані штампи майже ніяк не обліковувались, не несли за собою ніякої інформативної складової, ані для держави, ані для органів місцевого самоврядування, ані для громадянського суспільства.
Хоча у прийнятій постанові зазначено, що відтепер відомості про реєстрацію місця перебування також вносяться до довідки ВПО, Закон України “Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб” такої вимоги не містить. Отже, відповідно до Закону України, довідка ВПО без штампу повинна вважатись такою, що підтверджує факт переміщення і засвідчує місце проживання переміщеної особи .
Наразі БФ “Право на захист” отримано усну інформацію від працівників УСЗН у східних областях про відсутність внутрішніх інструкцій від Міністерства щодо практичного застосування змін, внесених Постановою Уряду № 964 з приводу нової постанови.
У разі виникнення будь-яких проблем із чинністю довідки, правозахисники закликають звертатись до юристів БФ “Право на захист” для отримання безкоштовних юридичних консультацій, а також просять повідомляти про факти порушень прав ВПО під час взяття на облік.
Безкоштовну юридичну консультацію із цього питання можна отримати за телефонами:
Донецька область:
+38 (050) 787 49 50 (Слов’янський офіс БФ «Право на захист»);
+38 (068) 530 77 94 та +38 (050) 651 20 54 (Маріупольський офіс БФ «Право на захист»).
Луганська область:
+38 (099) 050 21 83
Харківська область:
+38 (066) 143 3886 та +38 (050) 301 6739
Запорізька область:
+38 (066) 307 24 35 та +38 (096) 776 96 32
Дніпропетровська область:
+38 (050) 103 56 68
Ще на етапі погодження проекту акта Міністерство внутрішніх справ, Міністерство з питань тимчасово окупованих територій та внутрішньо переміщених осіб, Урядовий уповноважений у справах Європейського суду з прав людини, всеукраїнське громадське об’єднання “Національна асамблея інвалідів” виступили проти внесення зазначених змін до Правил реєстрації місця проживання і наголосили на тому, що радше Закон України “Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні” і Правила реєстрації місця проживання мають бути приведені у відповідність до Закону України “Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб”, яким жодних штампів міграційної служби на довідці ВПО не вимагається.