Зробити пожертву
Укр / Eng
07.04.22

Лазебній Марині Володимирівні

Міністру соціальної політики України

Верещук Ірині Андріївні

Віце-прем’єр-міністру ‒ Міністру з питань 

реінтеграції тимчасово окупованих територій України

Федорову Михайлу Альбертовичу

Міністру цифрової трансформації України

ЗВЕРНЕННЯ


Ми, представники Коаліції організацій, що опікуються питаннями захисту прав осіб, постраждалих внаслідок широкомасштабної збройної агресії проти України, висловлюємо вам свою повагу та звертаємося до вас з приводу необхідності належного забезпечення можливості отримання довідки внутрішньо переміщеної особи (ВПО) та допомоги на проживання таким особам. 

20 березня 2022 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 332, якою було внесено зміни до Порядку оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, а також передбачено Порядок надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам.

Вітаючи такі кроки Уряду, варто зазначити, що практична реалізація певних положень зазначених Порядків є ускладненою. Це завдає додаткових труднощів тим людям, які найбільше постраждали від війни, а тому потребує нагального вирішення.   

У пунктах 3 та 6 Порядку надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам закріплено, що така допомога може бути оформлена за допомогою мобільного додатку Дія і буде надана, починаючи з березня 2022 року, тим ВПО, які звернулися за її наданням до 14 квітня 2022 року.

Слід принагідно зазначити, що передбачена можливість подання  заяви про взяття на облік ВПО за допомогою мобільного додатку Дія. Знаходження на такому обліку є, відповідно, передумовою для отримання вищезгаданої виплати.

Однак, станом на 06 квітня 2022 року обидві вказані функції в мобільному додатку Дія не є доступними. Так само немає інформації про те, коли ці сервіси можуть бути доступні нашим співгромадянам. 

Як результат, десятки тисяч людей по всій України не можуть стати на облік ВПО і отримати відповідну допомогу на проживання у зв’язку з навантаженням на органи, які здійснюють таку реєстрацію. В окремих регіонах звернутися для взяття на облік до ЦНАПів можна лише у травні, бо вони перевантажені. За наявною інформацією, отримання довідки через уповноважених осіб виконавчого органу сільської, селищної, міської ради є також утрудненим. Складнощі виникають зокрема щодо роботи з Єдиною інформаційною базою даних про ВПО, наявності профільних фахівців тощо. Тому, люди, які втікли від війни, змушені стояти в багатогодинних щоденних повсюдних чергах, щоб мати можливість отримати довідку про взяття на облік ВПО та в подальшому фінансову допомогу. 

Відтак, з урахуванням незабезпечення з боку держави можливості вчасного взяття на облік ВПО та оформлення допомоги на їхнє проживання в Дії, а також з метою належного дотримання прав ВПО, строк для звернення за отриманням допомоги на проживання за березень 2022 року має бути продовжено щонайменше до 30 квітня 2022 року.

Тому ми звертаємося до вас із проханням: 

  1. невідкладно вжити всіх можливих заходів для оперативного запуску та належного функціонування єдиного державного вебпорталу електронних послуг “Портал Дія” в частині взяття на облік ВПО та подання заяви на отримання допомоги на їхнє проживання;
  1. забезпечити можливість отримання допомоги на проживання ВПО за березень 2022 року тим особам, які звернулися за її наданням щонайменше до 30 квітня 2022 року.

БО “БФ “Право на захист”

Центр прав людини ZMINA

БО “БФ Восток SOS”

Громадський холдинг “ГРУПА ВПЛИВУ”

ГО “Донбас СОС”