БФ «Право на захист» здійснює моніторинг роботи п’яти існуючих КПВВ з червня 2016 року. Системний моніторинг процесу перетину лінії розмежування через КПВВ, основу якого становить опитування людей, що перетинають КПВВ в обох напрямках, був розпочатий у червні 2017 року.
Юлія Кубанова, координатор програм захисту БФ «Право на захист», разом з командою моніторів розповідає про цей напрямок роботи нашої команди.
«Метою проведення моніторингу є збір інформації щодо важливих аспектів поїздок людей з або на непідконтрольну територію. Зокрема, ми запитуємо про причини, які змушують людей перетинати КПВВ, або ризики, які вони вбачають у черговій поїздці, – розповідає Юлія Кубанова. – Опитуючи тисячі осіб щомісяця, збираючи їхню думку щодо облаштування КПВВ та якості їхньої роботи, ми надаємо цій багатотисячній кількості людей можливість бути почутими як українським суспільством, так і органами влади, які мають опікуватися функціонуванням КПВВ. Водночас іноді здається, що і суспільство, і можновладці вважають за краще просто не чути цих людей. Саме тому висновки, отримані за результатами такого опитування, є надійним джерелом інформації, на яку ми закликаємо спиратися при плануванні заходів з поліпшення функціонування КПВВ».
Хто і як проводить моніторинг
Опитування проводять монітори – співробітники БФ «Право на захист». На разі для інтерв’ювання людей на п’яти КПВВ на постійній основі залучено 12 моніторів. Упізнати на КПВВ їх можна за фірмовими жилетами світло-бежевого кольору із логотипами УВКБ ООН та БФ «Право на захист». Монітори відвідують кожний КПВВ двічі на тиждень та впродовж часу роботи КПВВ опитують там людей, які стоять у чергах, заносячи одразу усі відповіді у планшет для подальшої обробки.
«Принциповим моментом є опитування людей, що прямують в обох напрямках: як тих, хто їде з підконтрольної території на непідконтрольну, так – і у зворотному напрямку, – підкреслює Юлія Кубанова . – Опитування здійснюється не всіх підряд осіб у черзі, а лише через певний інтервал і лише на умовах добровільності та анонімності; персональні дані не запитуються. Тому у разі, якщо на КПВВ до вас підійде монітор БФ «Право на захист» із пропозицією дати відповіді на декілька питань щодо процесу перетину, запрошуємо вас взяти участь в опитуванні».
Монітори не тільки проводять опитування, але й надають консультації з юридичних або не юридичних питань, які є найбільш актуальними для тих, хто перетинає КПВВ, як, наприклад, питання роботи державних органів, функціонування КПВВ, реалізації прав та ін.
Монітори не тільки опитують, але й надають консультації
Проведення опитування було б неможливим без участі моніторів. Власне, саме їхній роботі варто приділити особливу увагу. Щоразу на КПВВ вони опитують від 30 до 50 осіб відповідно до методології, а спілкуються і допомагають значно більшій кількості людей. Наявність черг та вимушене очікування в них сприяє більш довгому спілкуванню із моніторами. Тож ті, хто перетинають КПВВ, звертаються саме до моніторів із питаннями щодо заборонених для перевезення харчових продуктів та товарів, розв’язання проблем із перепустками або інформації про зміни у режимі роботи КПВВ. Працюючи на КПВВ тривалий час, ми визнаємо високу потребу у проведенні роз’яснень українського законодавства, особливо серед тих, хто постійно мешкає на непідконтрольній території.
«Особливо важко спостерігати, коли КПВВ перетинають люди похилого віку або дуже немічні люди. Ледь-ледь пересуваючись із тростинами, тримаючись за когось більш здорового, вони просто змушені долати відстані, які і для здорової людини є непростими. І все це через призупинення їм виплати пенсій або задля проходження фізичної ідентифікації,- ділиться монітор Сєверодонецького офісу БФ «Право на захист» Оксана Понаморева, яка працює на КПВВ у Станиці Луганській. – Це спонукає нас допомагати їм максимально швидко та ефективно».
Моніторинг – справа не з легких
Опитування людей на КПВВ має відбуватися на постійній основі, і тому під час здійснення виїздів чинник погоди не береться до уваги. Дощ, сніг або сильний вітер, пекельна спека або лютий мороз – ці прояви природи не заважають проведенню опитування. До того ж, саме такі погодні умови дають моніторам можливість відчути себе на місці тих людей, які перетинають КПВВ, адже монітори, так само, як і вони, змушені перебувати на відкритому повітрі та шукати притулок від примх погоди.
«Працювати на КПВВ доводиться за будь-яких погодних умов, і іноді це дуже складно. Трапляється, що люди неохоче йдуть на контакт, бо вони бувають розсерджені через не сприятливі умови перетину КПВВ: зруйнований міст, довгі черги, погана погода тощо», – розповідає Оксана Понаморева.
Погоджується з нею і монітор Маріупольського офісу БФ «Право на захист» Денис Ярошенко, який залучений в опитуваннях на КПВВ Мар’їнка та КПВВ Новотроїцьке: «Дійсно, робота на КПВВ досить складна. Ми бачимо, в яких умовах змушені жити люди, адже перетин лінії розмежування для багатьох став невіддільною частиною їхнього життя. Водночас, під час опитування я дізнаюсь про багато різних унікальних випадків. Аналізуючи їх, з’ясовуючи причини та наслідки, я роз’яснюю людям ситуацію, що склалася, з точки зору законів та постанов і підказую їм, як вирішити певні складні для них питання. Я радий, що можу надати людям справжню допомогу. І мені дуже приємно отримувати потім щирі подяки, які є для мене справжньою нагородою за мою працю. Саме такі моменти перекривають собою всі негаразди, притаманні роботі на КПВВ».
Тож проведення моніторингу – справа не з легких. Водночас співробітники БФ «Право на захист» не бояться складнощів і щоразу їдуть на КПВВ з ентузіазмом, оскільки усвідомлення важливості надання такої допомоги дійсно окриляє.
Проведення БФ «Право на захист» опитування на КПВВ допомагає зрозуміти, хто саме перетинає КПВВ та які потреби вони мають, що може бути корисним для державних служб та гуманітарних організацій, які опікуються захистом прав громадян та облаштуванням КПВВ. А для власне тих людей, хто безпосередньо перетинає КПВВ, присутність там моніторів правозахисної організації допомагає у вирішенні спірних ситуацій на КПВВ та дає можливість отримати інформаційну допомогу з багатьох питань там, де вони менш за все на неї очікували.
БФ «Право на захист» висловлює подяку співробітникам Державної прикордонної служби України, які несуть службу на КПВВ, за сприяння у здійсненні моніторингу.[boc_img_gallery fixed_size=”yes” img_hover_effect=”2″ image_ids=”5256,5257,5258″]