4 березня БФ «Право на захист» разом з партнерами провели в Маріуполі фокус-групи щодо проблем реалізації механізму отримання компенсації за зруйноване житло. Захід було організовано спільно з Норвезькою радою у справах біженців (NRC) та Міністерством у справах ветеранів, тимчасово-окупованих територій та внутрішньо переміщених осіб України (далі – Мінветеранів).
А вже наступного дня в Бахмуті представники нашого фонду за сприяння NRC провели круглий стіл «Практичні аспекти реалізації механізму надання грошової допомоги та компенсації постраждалим від надзвичайної ситуації, спричиненої збройним конфліктом».
Обидва заходи відбувалися за участі місцевих органів виконавчої влади та самоврядування, військових цивільних адміністрацій, а також осіб, будинки яких були зруйновані внаслідок конфлікту.
Учасники брали активну участь в дискусії щодо запропонованого Мінветеранів проєкту змін до чинного механізму компенсації, передбаченого постановою Кабінету Міністрів України № 947.
Представники органів влади на місцях стурбовані, адже відповідальність за виплату компенсації покладатиметься саме на них. Своєю чергою, представниця Мінветеранів Олена Недиба роз’яснила запропоновані норми та механізми їхньої реалізації, а також запевнила, що всі обґрунтовані зауваження та пропозиції від учасників зустрічі будуть враховані під час доопрацювання обговорюваного проєкту.
Сподіваємося, такі заходи допоможуть нарешті зрушити проблему виплати компенсації і запровадити для цього ефективний і дієвий механізм. Адже найкращий спосіб досягнення спільної для всіх зацікавлених сторін мети – отримання постраждалими особами компенсації за зруйноване внаслідок збройного конфлікту житло – є відкритий діалог між розробником такого механізму та його безпосередніми виконавцями на місцях.