Однією із найбільш численних категорій судових справ, ведення яких забезпечується юристами БФ «Право на захист», є справи, пов’язані із визнанням протиправними рішень органів соціального захисту населення про відмову у призначенні щомісячної адресної грошової допомоги внутрішньо переміщеним особам, які володіють житлом у населених пунктах, що знаходяться на лінії розмежування.
Тож ухвала, винесена 10 жовтня 2017 року Вищим адміністративним судом України у справі 242/288/17, є важливою перемогою юристів БФ «Право на захист».
За результатами розгляду справи щодо позовної заяви ВПО з Донецька, яка тепер мешкає в Авдіївці, постановою Селидівського міського суду Донецької області від 11 травня 2017 рок, залишеною без змін ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 11 липня 2017 року, позовні вимоги задоволено. Визнано протиправним та скасовано рішення УСЗН військово-цивільної адміністрації м. Авдіївка Донецької області про відмову у призначенні переселенці щомісячної адресної грошової допомоги як внутрішньо переміщеній особі.
Ухвалюючи таке рішення, суди першої та апеляційної інстанції виходили з того, що ВПО є власником квартири у м. Авдіївка, яка знаходиться на лінії зіткнення, тому вона має право на адресну допомогу відповідно до Порядку надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі, на оплату житлово-комунальних послуг, затвердженого постановою КМУ від 1 жовтня 2014 року.
Попри обґрунтовані рішення обох інстанцій, УСЗН було направлено касаційну скаргу, мотивуючи тим, що м. Авдіївка знаходиться на підконтрольній території, а отже адресна допомога таким особам не призначається.
Вищий адміністративний суд України за результатом розгляду касаційної скарги УСЗН у своїй ухвалі констатував, що відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2014 року №1085-р «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та переліку населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення» м. Авдіївка розташоване на лінії зіткнення, тому доводи касаційної скарги про те, що м. Авдіївка знаходиться на підконтрольній території України не обґрунтовує законність відмови УСЗН у призначенні адресної допомоги.
У зв’язку з чим касаційна скарга УСЗН залишена без задоволення, а постанова Селидівського міського суду та ухвала Донецького апеляційного адміністративного суду залишена без змін.
«Супроводження справи забезпечувала команда Слов’янського офісу БФ «Право на захист», – розповіла Юлія Трало, координатор з питань надання правової допомоги БФ «Право на захист». – Здебільшого людині важко самостійно захищати свої права у суді. Тимчасова невдача, наприклад, у суді першої інстанції, може призвести до зневіри в успіх та відмови від подальшого захисту. Ми завжди наголошуємо на тому, що у разі отримання відмови в призначенні адресної допомоги через наявність житла на підконтрольній території, ВПО необхідно відстоювати свої права та звертатися за допомогою до юристів. Хочу зазначити, що юридична команда БФ «Право на захист» не тільки проводить юридичні консультації, але й забезпечує супроводження судових справ на всіх етапах, адже юридичну допомогу надають не тільки юристи, а й адвокати».
БФ «Право на захист» вважає, що значене рішення Вищого адміністративного суду України є важливим для правозахисників, які захищають права переселенців у вказаній категорії справ.
З рішеннями по справі можна ознайомитися за посиланнями:
Постанова Селидівського міського суду Донецької області
http://reyestr.court.gov.ua/Review/66474899
Ухвала Донецького апеляційного адміністративного суду
http://reyestr.court.gov.ua/Review/67658477
Ухвала Вищого адміністративного суду України