Повномасштабне вторгнення 24 лютого 2022 року Російською Федерацією спонукало мільйони мешканців охоплених бойовими діями як до переміщення в більш безпечні регіони України, так і за межі країни.
За даними Агентства Організації Об’єднаних Націй у справах біженців, з початку повномасштабного вторгнення було зафіксовано більше 8 мільйонів перетинів кордону з України (станом на 13 вересня 2022 року). Більшість осіб, які виїхали з України, становили жінки та діти, адже існує заборона на виїзд чоловіків призовного віку (18–60 років) за виключенням декількох категорій.
Тікаючи від війни, люди змушені були перебувати щонайменше 5–8 годин у величезних чергах під час перетину кордону у зв’язку з раптовим збільшенням навантаження на міжнародні пункти пропуску (далі — МПП) . Зважаючи на велику кількість людей, які одночасно перебували на МПП в очікуванні перетину кордону, беручи до уваги умови та час очікування, питання доступу до медичних послуг, зокрема, отримання екстреної медичної допомоги, наявність базових лікарських засобів на МПП є важливим та має забезпечуватися на належному рівні органами державної влади.
У зв’язку з викладеним, Благодійна організація “Благодійний фонд “Право на захист” здійснила аналіз, основною метою якого було з’ясувати актуальні проблеми та виклики в доступі до домедичної та екстреної медичної допомоги, з якими стикаються люди, які перетинають державний кордон через МПП, та які органи державної влади повинні бути задіяні для належного забезпечення такого доступу.
Для досягнення вказаної мети було досліджено норми законодавства, які регулюють надання медичної допомоги на МПП і вивчено інформацію, надану працівниками ПнЗ, які здійснюють роботу на МПП.
Дослідження проводилося на МПП у трьох областях: Львівській — МПП «Рава-Руська», «Угринів», «Краківець», «Шегині», «Смільниця»; Чернівецькій — МПП «Росошани», «Мамалига», «Кельменьці», «Порубне»; у Вінницькій — МПП «Могилів-Подільський».
Повний текст аналітичної записки за квітень-вересень 2022 року: