З неконтрольованої Урядом України території було евакуйовано 18 вищих навчальних закладів і наразі всі вони працюють в нових умовах.
Так, у жовтні 2014 року був тимчасово розміщений у Харкові Луганський національний аграрний університет (ЛНАУ) – один з найбільших університетів України.
Зараз у ЛНАУ навчається 1 953 студенти та працює 124 викладачі, з них 1 680 студентів та 71 викладач мають статус внутрішньо переміщеної особи. Також є студенти, які протягом двох років вступили до навчального закладу за державною програмою «Освітній центр «Донбас-Україна», що спрямована на абітурієнтів з населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження.
Нажаль, багато труднощів спіткали спільноту студентів та викладачів університету в умовах як їхнього особистого переміщення, так і переміщення університету до необлаштованої споруди у Харкові, що не в повній мірі відповідала потребам великого національного ВНЗ, адже не була облаштована необхідними меблями та обладнанням, тому навчання в таких умовах не відповідало стандартам надання освітніх послуг.
Так, влітку викладачі та студенти за власні кошти перебудували кілька приміщень шляхом зведення перегородок. Внаслідок таких дій кількість аудиторій збільшилася на 7 учбових приміщень меншого розміру.
Але новостворені аудиторії не були обладнані учбовими дошками. За свідченням студентів нового набору, викладачі для пояснення матеріалу (математичних формул, складних схем та креслень) використовували зошити, блокноти і, навіть, картонні коробки. І це при тому, що у ЛНАУ здійснюється підготовка за технічними спеціальностями, для яких особливо важливий високий рівень наочності викладання.
Під час моніторингу співробітники Харківського офісу БФ «Право на захист» відвідали ЛНАУ та з’ясували, що незадовільна якість навчання через необлаштованість навчальних аудиторій, низький рівень наочності викладання та навчання ускладнювали адаптацію студентів, а також провокували низький рівень засвоєння матеріалу, знижували мотивацію до навчання, викликали невпевненість у професійному рівні викладачів та, як наслідок, небажання отримувати освіту в українському ВНЗ.
Проте, завдяки допомозі БФ «Право на захист», який у рамках реалізації проекту підтримки громад, що постраждали від конфлікту, передав необхідне обладнання та техніку, студенти змогли обладнати новостворені навчальні аудиторії ЛНАУ технічними засобами навчання.
«За словами викладачів, кількість звернень з боку студентів із скаргами на недостатній рівень наочності під час викладання значно зменшилася, -розповідає Любов Бутенко, керівник Харківського офісу БФ «Право на захист». – Отже, створення більш сприятливих для викладання та засвоєння інформації умов в аудиторіях ВНЗ призвело до покращення якості навчання та зменшення кількості випадків припинення навчання студентів за власним бажанням через незадовільні умови для та некомфортність процесу навчання в закладі».
Магнітно-маркерні дошки та фліп-чарти з супутнім обладнанням, багатофункціональний пристрій для друку та сканування, картридж – наразі студенти із задоволенням відвідують заняття у обладнаних аудиторіях.
«Наша організація вже не перший рік співпрацює із ЛНАУ, оскільки у студентів та викладачів вишу, більшість із яких – внутрішньо переміщені особам, є притаманні ВПО питання та виклики, – розповідає координатор з питань захисту БФ «Право на захист» Юлія Кубанова. – Минулого року ми регулярно проводили правові сесії для студентів та викладачів і тому змогли краще дізнатися про побут цього закладу-переселенця. Саме тому, коли БФ «Право на захист» почав реалізацію проектів на підтримку громад або спільнот ВПО, ми без вагань підтримали ідею від ініціативної групи із ЛНАУ. І зараз, лише зовсім нещодавно реалізувавши проект із оснащення навчальних аудиторій, вже бачимо позитивний ефект. Якісна вища освіта – запорука успішного майбутнього країни. І ми раді, що підтримавши цей проект, БФ «Право на захист» долучився до позитивних змін у державі».
Нагадаємо, БФ «Право на захист» в рамках проекту «Адвокація, захист та правова допомога ВПО», що реалізується за підтримки Агентства ООН у справах біженців (UNHCR), продовжує реалізацію невеликих проектів, спрямованих на допомогу громадам.
Під час поточного моніторингу співробітники Проекту виявляють проблеми, які є найгострішими для всієї громади населеного пункту або якоїсь її частини, та приймають рішення щодо надання допомоги.
Допомога надана в рамках проекту «Адвокація, захист та правова допомога ВПО», що реалізується БФ «Право на захист» за підтримки Агентства ООН у справах біженців (UNHCR).
Допомога надається постраждалим від конфлікту громадам, виявленим співробітниками Проекту під час моніторингу.[boc_img_gallery fixed_size=”yes” img_hover_effect=”2″ image_ids=”5868,5869,5870″]