Зробити пожертву
Укр / Eng
24.10.18

За останні два роки переселенці подали близько чотирьох тисяч позовів проти Пенсійного фонду України. Той, у свою чергу, виплатив 9 мільйонів 328 тисяч гривень судових зборів. Хто має право на пенсію і що робити, якщо вам у ній відмовляють? Про це в студії «Громадського радіо» розповідає правовий аналітик БФ «Право на захист» Анастасія Одінцова.

— Ми презентували зміни до підзаконних правових актів, які зараз обмежують права переселенців на отримання пенсій. Дуже часто їм припиняють виплачувати пенсію, згідно постанови №365. З того моменту, як ухвалили цю постанову, до суду подали близько чотирьох тисяч справ. По 90% цих справ суди вирішили, що Кабмін не наділений повноваженнями обмежувати право переселенців на пенсію і рішення є неправомірними. За три роки судових процесів тільки на судовий збір Пенсійний фонд заплатив близько дев’яти мільйонів гривень.

Відповідно до нашого Бюджетного кодексу, Міністерство фінансів має право доступу до будь-яких даних громадян, персональних даних, будь-яких баз. База Аркан – це база, яка показує дані про перетин КПВВ. Іноді вона показує, що людина виїхала в 2014 році, а потім не в’їжджаючи, ще раз виїжджає. Це означає, що людина повернулась на своє місце проживання, вона не є ВПО та не має права на отримання пенсії. Міністерство фінансів дізнається цю інформацію і припиняє нарахування пенсії.

Тільки в Бахмутському районному суді таких позовів було близько 200, тому судді подали ці справи до Верховного суду, щоб вони ухвалили типове рішення. Нещодавно Верховним судом було ухвалено зразкове рішення у справі, щодо виплати пенсії переселенцям. Усі пенсіонери, яким було припинено виплати пенсій, через внесення в списки СБУ, верифікації Мінфіну тощо, мають право піти в суд і за скороченою процедурою отримати рішення, що пенсію було скасовано незаконно. По простій процедурі справа розглядається близько року, зараз це має тривати близько трьох місяців. Можна звертатись до ГО, які надають вторинну правову допомогу, вони можуть допомогти скласти позов та представити справу в суді. Були випадки, коли переселенці не дожили до винесення рішення. Або померли на етапі виконання рішення.

Запис розмови слухайте в доданому звуковому файлі.