Зробити пожертву
Укр / Eng
05.02.21

У середині 2020 року в Україні затвердили новий адміністративно-територіальний устрій – на мапі нашої країни з’явилися 1469 територіальних громад. Для підвищення ефективності державного управління оптимізували систему районів і замість 490 «старих» районів утворили 136 «нових», укрупнених. Так були створені передумови для організації місцевих виборів у жовтні 2020 році на новій територіальній основі.

Однак конфлікт на сході триває, і багато населених пунктів Донецької та Луганської областей опинилися на лінії збройного зіткнення, відтак через невідповідність міжнародним стандартам забезпечення безпеки та демократичного виборчого процесу провести там чергові та перші місцеві вибори у жовтні 2020 року не вдалося.

8 серпня 2020 року Центральна виборча комісія (ЦВК) ухвалила постанову № 161, якою затвердила перелік громад, де місцеві вибори провести неможливо. До нього потрапили 10 сільських, селищних та міських рад Донеччини та 8 — Луганщини. Територіальні громади, де не було проведено місцеві вибори, опинилися у правовому вакуумі та колапсі, адже вони не можуть повноцінно здійснювати місцеве самоврядування: затвердити бюджет; відкрити рахунки в органах казначейства тощо.Через це в січні 2021 року не виплатили заробітну плату деяким працівникам сільських, селищних, районних, міських рад; припинили фінансування закладів освіти та культури; через несплату комунальних послуг всі важливі об’єкти опинилися на межі відключення від газо-, теплопостачання; припинили роботу центри надання адміністративних послуг, через що неможливо отримати соціальні послуги тощо. 

«Такі проблеми є непоодинокими та різноманітними. – Розповідає адвокат сєвєродонецького офісу БФ «Право на захист» Алла Скворцова. – Не тільки у громадян, а і у представників місцевого самоврядування виникають запитання, на які немає відповідей. Єдиним позитивним рішенням у поточних обставинах буде створення військово-цивільних адміністрацій (ВЦА) на таких територіях. Тому законодавець змінив умови створення ВЦА». 

Децентралізація. З якими проблемами стикнулися на Донеччині і Луганщині?
Сучасно обладнані військово-цивільні адміністрації – ідеальний варіант вирішення проблеми вже сьогодні.

Відповідні правки в Законі України «Про військово-цивільні адміністрації» набрали чинності 14 січня 2021 року. Тепер створити ВЦА можна не лише якщо місцеві ради не виконують свої завдання, а і якщо ЦВК ухвалила рішення про неможливість проведення місцевих виборів у громаді. Тепер останнє слово залишається за Президентом країни – зараз на підписі Президента України перебуває проєкт Указу про створення військово-цивільних адміністрацій населених пунктів на території 8 територіальних громад Луганської області. 


UNHCR Ukraine – Aгентство ООН у справах біженців в Україні

Читайте також: