Зробити пожертву
Укр / Eng
01.08.22

Свобода пересування

1.Генеральний Штаб Збройних сил України 5 липня опублікував на власній сторінці у соціальній мережі інформацію, що з метою впорядкування обліку переміщених осіб Генеральним штабом Збройних Сил України розроблено Порядок надання дозволу громадянам України, які перебувають на військовому обліку у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки, на виїзд за межі місця проживання (місця перебування) з моменту оголошення мобілізації та у воєнний час. Дозвіл видається від 30 діб до року, залежно від категорії субʼєкта. Розглядається додаткове унормування питань переміщення осіб, які систематично перетинають адміністративні межі у звʼязку зі службовою чи особистою необхідністю. 

Надалі за рішенням Головнокомандувача Збройних Сил України наказом Генерального штабу Збройних Сил України від 06 липня 2022 № 85 Порядок скасовано, для його доопрацювання з урахуванням змін до законодавчих актів, що регулюють питання переміщення громадян України в умовах правового режиму воєнного стану.


2. 23 липня 2022 року Посольство України в Республіці Польща на офіційному сайті повідомило, що Польща повідомила Європейську Комісію про те, що Diia.pl є електронним документом, який підтверджує легальне перебування на території Польщі громадян України, які прибули до Польщі, втікаючи від війни, дозволяє їм подорожувати в межах Європейського Союзу, а також перетинати зовнішні кордони ЄС. Інформацію про Diia.pl одночасно також було надіслано до держав-членів ЄС та асоційованих країн Шенгенської зони.

Після офіційної нотифікації електронний документ Diia.pl, яким володіє громадянин України або інший іноземець (перебування якого на території Республіки Польща вважається законним, відповідно до Закону про допомогу громадянам України у зв’язку зі збройним конфліктом у цій країні), діє як дозвіл на проживання, є документом, який використовується разом з дійсним проїзним документом, що дозволяє перетин зовнішнього кордону ЄС. Він також дозволяє переміщення в межах Шенгенської зони протягом 90 днів протягом кожного 180-денного періоду.


3. Державна прикордонна служба України 25 липня 2022 року опублікувала на власному веб-сайті узагальнену інформацію щодо перетину державного кордону під час правового режиму воєнного стану, а саме:

  • законодавство, яке визначає порядок перетину державного кордону громадянами України під час правового режиму воєнного стану;
  • можливість виїзду внутрішнім паспортом громадянина України до Європейського Союзу;
  • виїзд за кордон  із закордонним паспортом старого зразка;
  • підстави та перелік необхідних документів, які надають можливість виїзду за кордон для чоловіків 18-60 років;
  • тощо.

Доступ до медичних послуг

1. Наказом Міністерства охорони здоров’я України від 11 липня 2022 року № 1194 внесено зміни до наказу МОЗ від 12 березня 2022 року № 474 «Деякі питання отримання гуманітарної та благодійної допомоги в умовах воєнного стану» та розширено перелік закладів-отримувачів підконтрольних речовин, наданих у якості гуманітарної допомоги.

Крім цього, даними змінами на ДП «Медичні закупівлі України» визначено обов’язок:

  • забезпечувати щоденне оновлення інформації про загальні залишки гуманітарної та благодійної допомоги, що перебуває на відповідальному зберіганні в логістичних центрах, її залишки, що підлягають розподілу, а також  наявні залишки лікарських засобів, виробів медичного призначення, обладнання, засобів індивідуального захисту та потреби набувачів у гуманітарній та благодійній допомозі з використанням інформаційно-аналітичної системи «MedData»;
  • забезпечувати щоденне формування розподілів гуманітарної та благодійної допомоги на основі інформації про її залишки, що підлягають розподілу, залишки (лікарські засоби, вироби медичного призначення, обладнання, засоби індивідуального захисту та інше) та потреби набувачів у гуманітарній та благодійній допомозі, внесених до інформаційно-аналітичної системи «MedData».

2. На сайті Міністерства охорони здоров’я України 11 липня 2022 року опубліковано інформацію, що пацієнти отримуватимуть електронний рецепт для придбання антибіотиків за власні кошти уже з серпня 2022 року.

Нововведення почне працювати в рамках перехідного періоду в медичних закладах, що працюють з електронною системою охорони здоровʼя (далі-ЕСОЗ). Якщо заклад охорони здоровʼя, до якого звертається пацієнт, не підключений до ЕСОЗ, лікар має виписати паперовий рецепт.

Електронний рецепт можна буде отримати у будь-якого лікаря, незалежно від наявності декларації з сімейним лікарем.  Проте необхідною умовою є реєстрація в електронній системі охорони здоров’я. Кожен пацієнт може це зробити, уклавши декларацію з сімейним лікарем або зареєструвавшись у системі на прийомі в будь-якого іншого лікаря. Якщо особа вже має декларацію, то під час наступного візиту до лікаря необхідно переконатися, що всі дані особи внесені до системи коректно.