Зробити пожертву
Укр / Eng
06.06.23

Свобода пересування:

1.

Кабінетом Міністрів України 02 травня 2023 року внесено зміни до Правил перетинання державного кордону громадянами України.

Так, відповідно до нововведень під час дії режиму воєнного стану пропуск через державний кордон громадян України, які є працівниками дипломатичної служби та направляються у службове або довготермінове відрядження і членів їх сімей, які перебуватимуть разом з ними за місцем їх довготермінового відрядження, здійснюється уповноваженими службовими особами Держприкордонслужби за наявності відповідних підтвердних документів.

Підтвердними документами для працівників дипломатичної служби, які направляються у службове відрядження, є:

 • дипломатичний або службовий паспорт;
 • засвідчені копії наказів МЗС/закордонної дипломатичної установи України про направлення таких працівників дипломатичної служби у службове відрядження.

Підтвердними документами для працівників дипломатичної служби, які направляються у довготермінове відрядження, і членів їх сімей, які перебуватимуть разом з ними за місцем їх довготермінового відрядження, є:

 • дипломатичний або службовий паспорт;
 • засвідчені копії наказів МЗС про переведення/призначення/направлення/відрядження таких працівників до закордонних дипломатичних установ України.

2.

За даними Міністерство розвитку громад, територій та інфраструктури України (Мінінфраструктури), для перетину кордону вантажними автомобілями, запрацювала “Електронна черга”. На даний час, послуга повноцінно працює на всіх 16 міжнародних автомобільних пунктах пропуску. Всі вантажні автомобілі перетинають кордон лише відповідно до запису в електронній черзі.

3.

30 травня 2023 року схвалено проект Угоди між Кабінетом Міністрів України та Урядом Республіки Молдова про будівництво автодорожнього прикордонного мостового переходу через річку Дністер на українсько-молдовському державному кордоні в районі населених пунктів Ямпіль — Косеуць.

Доступ до медичних послуг:

1.

Постановою Кабінету Міністрів України від 05 травня 2023 року № 452 врегульовано процедуру встановлення МСЕКами цивільному населенню, яке з 24 лютого 2022 року перебуває або перебувало на території проведення заходів, необхідних для забезпечення оборони України, у зв’язку з військовою агресією Російської Федерації проти України (далі-територія проведення заходів), причинного зв’язку інвалідності із проведенням зазначених заходів.

Крім цього, врегульовано процедуру прийняття Міністерством у справах ветеранів (далі-Мінветеранів) рішення про встановлення факту одержання вищевказаними особами ушкодження здоров’я від боєприпасів на території проведення зазначених заходів.

Відповідні зміни внесено до постанов Кабміну № 1317 від 3 грудня 2009 року та № 306 від 25 квітня 2018 року.

Цими змінами визначено, що рішення про встановлення факту одержання ушкодження здоров’я від боєприпасів на території проведення заходів буде прийматися утвореною Мінветеранів міжвідомчою комісією. 

У свою чергу, МСЕК на підставі відповідного рішення вищезазначеної міжвідомчої комісії буде встановлювати цивільним особам причинний зв’язок інвалідності із проведенням зазначених заходів.

Для встановлення інвалідності особам необхідно подати на розгляд міжвідомчій комісії такі документи:

 • письмову заяву про встановлення факту одержання ушкоджень здоров’я від боєприпасів на території проведення заходів;
 • копію паспорта громадянина України (до копії паспорта громадянина України у формі картки додається копія довідки про реєстрацію місця проживання);
 • для осіб віком до 14 років копію свідоцтва про народження; 
 • копію документа, що засвідчує реєстрацію фізичної особи у Державному реєстрі фізичних осіб – платників податків, виданого органом доходів і зборів (для фізичної особи, яка через свої релігійні переконання відмовилася від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, офіційно повідомила про це відповідному контролюючому органу і має відповідну відмітку в паспорті громадянина України, – копію сторінки паспорта з такою відміткою);
 • копії первинної медичної облікової документації, форми яких затверджені МОЗ;
 • висновок медичного експерта, що засвідчує факт отримання поранень чи інших ушкоджень здоров’я від боєприпасів;
 • копія довідки медико-соціальної експертної комісії про групу і причину інвалідності або копія висновку лікарсько-консультативної комісії лікувально-профілактичного закладу про встановлення особі віком до 18 років категорії “дитина з інвалідністю”;
 • довідку про відсутність (наявність) судимості. У разі коли особа має судимість, вона надає інформацію, за якими саме статтями Кримінального кодексу України її засуджено, та інформацію про зняття або погашення судимості;
 • витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань, сформований не пізніше як за три місяці до звернення особи із заявою, про відкриття кримінального провадження стосовно факту одержання постраждалою особою ушкоджень здоров’я від боєприпасів та/або інші документи, які підтверджують залучення особи до кримінального провадження як потерпілої.
 • інші документи (за наявності), які можуть засвідчити одержання постраждалою особою ушкоджень здоров’я від боєприпасів на території проведення заходів.

Заява та необхідні документи подаються або надсилаються поштою до Мінветеранів, яке знаходиться за адресою: провулок Музейний, 12, м. Київ, 01001.

Отримані документи протягом 30 днів розглядає міжвідомча комісія. У разі потреби уточнює інформацію про постраждалу особу, в такому випадку строк ухвалення рішення може бути продовжений ще до 15 днів.

Рішення про встановлення/відмову у встановленні факту одержання постраждалою особою ушкоджень здоров’я від боєприпасів на території проведення заходів надсилається міжвідомчою комісією особі, яка подала документи на розгляд.

2.

26 травня 2023 року прем’єр-міністром України на засіданні уряду оголошено про затвердження плану заходів щодо реформування системи медико-соціальної експертизи в Україні. Серед ключових змін, що плануються:

 • використання Міжнародної класифікації функціонування, обмеження життєдіяльності та здоров’я (МКФ) для фіксації стану людини та її потреб, а також дій, необхідних для відновлення, адаптації в соціум, повернення якості життя;
 • впровадження набору пакетів послуг у медичній, реабілітаційній, соціальній, освітній сферах, працевлаштуванні відповідно до визначених потреб людей з обмеженнями життєдіяльності;
 • прозорі, доступні та зручні для людини інструменти отримання таких послуг, зокрема цифрові.

3.

За даними Міністерства охорони здоров’я України, електронну чергу для проходження військово-лікарської експертизи (далі – ВЛК) запустили ще у восьми містах України. Продовжуються заходи з удосконалення для забезпечення швидкого та зручного проходження військовослужбовцями ВЛК. Зокрема, днями система електронної черги була запроваджена у військових госпіталях таких міст:  

– Старокостянтинів; 

– Десна; 

– Дніпро; 

– Миколаїв; 

– Біла Церква; 

– Рівне; 

– Чернівці;

– Житомир. 

А з початку травня електронна черга діє також у військових госпіталях Києва, Львова, Вінниці, Одеси та Харкова. Цей механізм надає можливість записати військовослужбовців на ВЛК або до лікаря на консультацію у зручний для них час та день.