Зробити пожертву
Укр / Eng
07.10.22

Свобода пересування

1.Постановою Кабінету Міністрів України від 02 вересня 2022 року № 992 (далі – Постанова 992), внесено зміни до Правил перетину державного кордону громадянами України.

Внесеними змінами передбачено, що під час введення правового режиму воєнного стану на території України громадяни України чоловічої статі віком від 18 до 60 років мають право перетинати державний кордон України, якщо вони прямують для роботи на морських суднах, суднах внутрішнього плавання у складі екіпажів таких суден або для проходження практичної підготовки на суднах.

Цією постановою право на перетин державного кордону передбачено таким  категоріям моряків:

  • курсанти закладів освіти;
  • особи, які прямують для роботи на суднах у складі екіпажів суден, що здійснюють рейси до/з морських портів України, та які здобули відповідну освіту та кваліфікацію до 24 лютого 2022 р., і випускники закладів освіти, які завершили навчання у період воєнного стану;
  • інші особи, які прямують для роботи на морських суднах, суднах внутрішнього плавання у складі екіпажів таких суден та які здобули відповідну освіту та кваліфікацію до 24 лютого 2022 р., і випускники закладів освіти, які завершили навчання у період воєнного стану.

Для отримання дозволу на перетин кордону моряки повинні надати необхідні документи, що передбачені Постановою 992 . 

2.Постановою Кабінету Міністрів України від 10 вересня 2022 року № 1044, внесено зміни до Правил перетину державного кордону громадянами України.

Цими змінами визначено порядок виїзду за кордон під час дії правового режиму воєнного стану осіб з інвалідністю, осіб, які потребують постійного догляду, дітей з інвалідністю чи визначеним переліком захворювань та тих, хто супроводжує вищезазначені категорії людей.

Крім цього, слід зазначити, що внесеними змінами знято обмеження щодо кількості перетинів кордону на виїзд з України для супроводжуючих громадяни України чоловічої статі віком від 18 до 60 років. Вказана категорія чоловіків тепер мають право виїжджати за кордон до осіб з інвалідністю, осіб, які потребують постійного догляду, дітей з інвалідністю чи визначеним переліком захворювань, яких вони доглядають, якщо зазначені особи (діти) перебувають на консульському обліку. Однак, громадяни України, які підлягають призову під час мобілізації, зобов’язані повернутися з-за кордону не пізніше, ніж особи, яких вони супроводжували.

3.Кабінетом Міністрів України 27 вересня 2022 року постановою № 1082 внесено зміни до Правил перетину державного кордону громадянами України. Насамперед, цими змінами передбачено особливості пропуску через державний кордон в період дії правового режиму воєнного стану, спортсменів які включені до складу національних збірних команд України з олімпійських, неолімпійських видів спорту та видів спорту осіб з інвалідністю, тренерів зі складу національних збірних команд України тощо.

Відповідно до внесених змін пропуск через державний кордон здійснюється Державною прикордонною службою України (далі–ДПСУ) за наявності підтверджуючих документів та за умови виконання правил перетину державного кордону України для спортсменів і всіх включених до складу команд різного рівня. Підтверджуючими документами для осіб є рішення Міністерства молоді та спорту України або лист Міністра молоді та спорту України до ДПСУ щодо участі зазначених осіб у спортивному заході та перетині державного кордону відповідними особами. Такий лист надається ДПСУ і за попереднім зверненням (заявою) відповідних суб’єктів сфери фізичної культури і спорту, що містить вичерпний перелік осіб, які беруть участь у спортивному заході, та строк його проведення.

4. Наказом Міністерства оборони України від 06 вересня 2022 року № 259 внесено зміни до наказу Міністерства оборони України від 07 лютого 2022 року № 35.  Змінами Міністерство оборони України встановило, що взяття жінок на військовий облік військовозобов’язаних згідно з Переліком спеціальностей та/або професій, споріднених з відповідними військово-обліковими спеціальностями, після одержання яких жінки беруться на військовий облік військовозобов’язаних, забезпечується з 01 жовтня 2023 року.

Доступ до медичних послуг

1. Постановою Кабінета Міністрів України від 07 вересня 2022 року № 994 розширено перелік ліків які підлягають реімбурсації за програмою «Доступні ліки», а саме ліки для полегшення перебігу хвороб з хронічним обструктивним захворюванням легень та хвороби Паркінсона.

2. Наказом Міністерства охорони здоров’я України від 26 вересня 2022 року № 1737 виключено з Реєстру лікарських засобів, які підлягають реімбурсації за програмою державних гарантій медичного обслуговування населення, лікарський засіб за міжнародною непатентованою назвою – Рисперидон (виробник – Фармасайнс Інк., Канада)

3. Міністерством охорони здоров’я України та Міжнародною організацією з міграції підписано меморандум про співпрацю. Угодою визначено кілька напрямів співпраці у сфері охорони здоров’я. Серед них зокрема:

  • надання та посилення гуманітарної та життєво важливої допомоги з охорони здоров’я в Україні через створення мобільних та постійних бригад у постраждалих громадах, на пунктах перетину кордону, а також в центрах тимчасового та постійного розміщення ВПО та біженців;
  • підтримка невідкладних заходів у галузі охорони здоров’я: підготовка та реагування на спалахи захворювань, закупівля та розподіл необхідних ліків, медичних засобів та медичного обладнання, інформування населення, боротьба із вакцинокерованими інфекціями, а також подолання упередженості щодо вакцинації;
  • посилення використання даних для моніторингу потоків мобільності в Україні та сусідніх країнах;
  • підтримка заходів із відновлення, повернення та реінтеграції українських біженців та ВПО;
  • забезпечення медичних оглядів для біженців та переселенців, що переїжджають за кордон чи переміщуються в межах України;
  • підтримка переміщення та транспортування вразливих категорій населення, таких як особи з інвалідністю, люди поважного віку та особи із захворюваннями, які не загрожують життю, в межах України або з України та сусідніх країн до інших країн, де вони можуть продовжити отримувати необхідне лікування та догляд.