Зробити пожертву
Укр / Eng
08.04.20

Запитання:
Доброго дня! Я переселенець із Донецька, мені 54 роки. Я є фізичною особою підприємцем на спрощеній системі оподаткування 3 групи, працюю у Києві. Чи правда, що ФОПів звільнили від сплати ЄСВ на період дії карантину? Якщо так, то яким чином відбувається звільнення від його сплати? Як бути зі страховим стажем, бо якщо не сплачувати ЄСВ, то період протягом якого він не сплачувався не буде зараховуватися до стажу?! Що робити у разі, якщо ФОП вже сплатив ЄСВ наперед? Чи буде зроблено перерахунок?

Відповідь:
Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)» передбачено, що у зв’язку з проведенням заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби фізичні особи підприємці тимчасово звільняються від нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску за періоди 1-31 березня та 1-30 квітня 2020 року, за себе. Відбувається це в автоматичному режимі, ніяких заяв (письмових, електронних, онлайн) подавати до свого податкового органу не потрібно.

Водночас закон передбачає, що такі особи можуть прийняти рішення про нарахування, обчислення та сплату єдиного внеску за цей період у визначених законом розмірах та порядку, але, в такому випадку, інформація про сплачені суми повинна бути зазначена у звітності про нарахування єдиного внеску за звітний період. Такі платники єдиного внеску на власний розсуд вирішують, чи користуватися їм цим правом.

Якщо ж платник вже здійснив оплату внесків за березень та квітень 2020 року до набрання чинності зазначеним законом, то такі суми зараховуватимуться податковими органами (без будь-яких заяв платників єдиного внеску) у рахунок майбутніх платежів (за умови відсутності у такого платника сум недоїмки, штрафних санкцій та/або пені по цьому внеску), крім, як вже зазначено вище, випадків самостійного визначення таким платником бази нарахування єдиного внеску за звітний період у звіті.

Що стосується страхового стажу, то відповідно до змін, які були внесені до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», для зазначених осіб, які не сплачували страхові внески за періоди 1-31 березня, 1-30 квітня 2020 року, такі періоди включаються до страхового стажу. Вважається, що страхові суми було сплачено у розмірі мінімального страхового внеску, визначеного законодавством для кожного з таких періодів.

Відповідь надав адвокат БФ “Право на захист” Вячеслав Стасюк