Зробити пожертву
Укр / Eng
21.12.15
«В державі зараз немає розуміння того, чи буде відбуватися компенсація за втрачене майно» – Олена Виноградова
За час проведення антитерористичної операції на Сході України від бойових дій постраждали сотні тисяч громадян. У більшості випадків люди просто позбулися житла внаслідок обстрілів або влучання снарядів. Українські та міжнародні моніторингові місії фіксували тяжкі наслідки обстрілів житлових кварталів у містах та майже повне руйнування таких населених пунктів, як Спартак, Піски, Широкине.  Чи є шанси у переселенців з Донбасу  отримати компенсацію за втрачене майно? Про це говорила Олена Виноградова, експерт з адвокації ВБФ «Право на захист».

Громадськість у питаннях відшкодування збитків за втрачене майно вже розробила кілька законопроектів, але ці законодавчі ініціативи поки що не отримують підтримки держави і існують лише у вигляді зареєстрованих законопроектів. В державному бюджеті банально немає грошей, щоб відшкодувати такі кошти внутрішньо переміщеним особам і тим, хто досі проживає на тимчасово окупованих територіях. І по-друге, немає чіткого розуміння, хто це має робити – Україна чи Росія як держава-агресор.

Ольга Бабчук: Є надія отримати компенсацію за втрачене майно.

Олена Виноградова: У держави нема розуміння, як це буде відбуватися і, чи буде відбуватися взагалі. Є декілька законопроектів від громадськості щодо  компенсації втраченого майна внутрішньо переміщеним особам і тим, хто залишився і проживає на території проведення АТО. Ці законопроекти не отримують підтримку держави.

Ольга Бабчук: Чому це відбувається? Немає грошей, чи компенсацію повинна виплатити Росія?

Олена Виноградова: У державному бюджеті звичайно не вистачає грошей. Також нема розуміння, чи повинна це робити Україна, чи Росія, як держава агресор.

Василь Шандро: А механізми вже є?

Олена Виноградова: Міжнародний досвід існує. Кожна країна, яка стикалась чи зі стихійним лихом, чи з подібними до наших ситуацій, проходила такий шлях і виплачувала компенсацію. Практика і механізми у світі  є і вони можуть бути застосовані в Україні. Є навіть декілька ініціатив від місцевих рад, наприклад, Славянськ, робив документування і опис пошкоджень. Але далі цих ініціатив нічого  не рухається тому, що немає на центральному рівні ні розуміння, ні механізму того, як це має відбуватися.

Ольга Бабчук: Немає органу, який би цим займався?

Олена Виноградова: Зараз створено агентство по відновленню Донбасу.

Василь Шандро: По суті, ми не знаємо про свої втрати.

Олена Виноградова: Ми це постійно моніторимо. Є в системі організацій ООН, які працюють в Україні, наприклад, Shelter cluster і вони спробували зробити таку оцінку. Але вона використовується організаціямиООН і не використовується органами влади України. Щодо Донбасу, то ми дійсно не знаємо цих втрат.

Ольга Бабчук: Агенство по відновлення Донбасу не включено у цей процес?

Олена Виноградова: Створення агентства затяглося. Попри призначення його голови і працівників, воно не працює повноцінно.

Василь Шандро: Ми не знаємо збитків від війни?

Олена Виноградова: Так. Але конфлікт ще триває і тому не можна чітко сказати, скільки ми втратили. Хоча на звільнених територіях така робота не ведеться.

Ольга Бабчук: Ніхто не дає гарантій, що люди отримають цю компенсацію.

Олена Виноградова: Це справа стратегічного судочинства щодо вироблення стратегії захисту прав у Європейському суді.

Ольга Бабчук: Є вже якісь прецеденти у Європейському суді?

Олена Виноградова: У Європейському суді такі справи ще не розглянуті.

Слухати інтерв’ю

“Громадське радіо”