Від 31 грудня 2018 року до 25 березня 2019 року особи, чия виборча адреса розташовується на неконтрольованих Урядом України територіях (НКУУТ), можуть тимчасово змінити місце голосування за спрощеною процедурою. А, отже, — узяти участь у виборах Президента України 31 березня. Йдеться про мешканців НКУУТ, які не зареєстровані як внутрішньо переміщені особи (ВПО), та тих, хто зареєструвався як ВПО й мешкає на контрольованій Урядом України території (КУУТ).
Станом на 12 лютого 2019 року цією можливістю скористалися 16 543 особи [i].
Від початку січня монітори БФ «Право на захист» почали інформувати людей, які перетинають лінію зіткнення про можливість реалізувати право на голос. А з 14 до 25 січня 2019 року провели серед мешканців НКУУТ опитування щодо їхньої обізнаності та намірів реалізації виборчого права. На основі результатів ми розробили інфографіку, з якою можна ознайомилися нижче (для збільшення натисніть на мініатюру.
В опитуванні взяли участь 872 особи різного віку та статі, і хоча опитування не є репрезентативним (його результати не можна перенести на все населення НКУУТ), воно демонструє певні тенденції.
Наприклад, з усіх опитаних лише 39% були обізнані щодо можливості проголосувати. Водночас літні люди (60 років і старше) знали про це значно менше, ніж молодші за віком респонденти. Щодо намірів мешканців НКУУТ голосувати, лише 26% опитаних висловили бажання скористатися правом голосу, тоді як 36% ще не визначилися, а 33% не збираються голосувати. Водночас найменше позитивних відповідей (22%) надали респонденти віком 60 та старше, а найбільше (38%) — респонденти віком 18–49 років.
Слід ураховувати, що частина респондентів спочатку не була обізнана про можливість голосувати і відповідала на запитання про наміри одразу після консультації моніторів БФ «Право на захист». І тут показовим є факт, що з 535 таких осіб 118 (22%) висловили бажання скористатися виборчим правом, 213 ще не визначилися (тоді як негативну відповідь надали 177 респондентів, а ще 27 відмовилися відповідати).
Тобто дані опитування однозначно демонструють необхідність розповсюдження інформації про можливість реалізації виборчого права переселенцями та мешканцями непідконтрольної території, які є громадянами України.
Водночас БФ «Право на захист» занепокоєний певними ризиками щодо реалізації права голосування жителів НКУУТ. Перший чинник, який може перешкоджати голосуванню, — фінансовий. Для того, аби реалізувати право на голос, людина має здійснити чотири поїздки (дві — для тимчасової зміни місця голосування й ще дві — у день виборів). Якщо буде оголошений другий тур виборів, процедуру доведеться повторити. Другим чинником є ризик, що представники незаконних збройних формувань закриють прохід через лінію зіткнення у день голосування, а, отже, люди не зможуть потрапити на КУУТ.
[i] Державний реєстр виборців України[boc_img_gallery columns=”2″ image_ids=”7893,7894″]