За даними ООН, понад 3,7 мільйона людей залишили Україну за місяць війни, шукаючи прихистку. Це переважно жінки з дітьми, а також чимало вагітних жінок. До нашого фонду звернулася одна з них, бо зіткнулася з проблемою отримання оплачуваної відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами.
Історія Олени, яка не може отримати лікарняний листок
«Я виїхала до Польщі в перший же день, як почалася війна. У мене двоє дітей, а зараз я вагітна третім. Абсолютно незнайомі люди, поляки, прихистили мене з дітьми в себе вдома. Нам дуже пощастило. Проте зараз підійшов час оформлювати лікарняний для роботодавця, адже строк вже великий, а зробити це в Польщі я не можу. Моя лікарка в Україні каже, що теж не може надати документ, бо має переконатися, що я справді вагітна та провести огляд. Кожного дня роботодавець телефонує і просить, щоб я якось вирішила це питання, бо я і не працюю, і лікарняного не маю», – ось, що розповіла нам Олена з Рівненщини.
І такі випадки непоодинокі, на жаль. За словами Руслана Романіва, співробітника БФ «Право на захист», вихід в оплачувану відпустку у зв’язку з вагітністю та пологами можливий лише на підставі листка непрацездатності, що видається медичним закладом, в якому жінка перебуває на обліку. При цьому, відповідно до Інструкції про порядок видачі документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян, яка затверджена наказом Міністерства охорони здоров’я України від 13 листопада 2001 року № 455, видача такого листка здійснюється тільки після особистого огляду лікаря, який повинен зробити про це відповідний запис у медичній карті. Такий огляд можна провести і за кордоном згідно з вказаною Інструкцією.
Звернення до МОЗ України
Зараз на території України діє воєнний стан. Тому, перебування в Україні може становити загрозу для життя і здоров’я вагітних жінок і їхніх майбутніх дітей.
«Виходом з цієї проблеми може стати надання Міністерством охорони здоров’я України тимчасового дозволу на те, щоб вагітні жінки, які перебувають під час щонайменше воєнного стану за кордоном, могли отримувати листки непрацездатності електронним шляхом. З цього приводу Благодійний фонд «Право на захист» вже звернувся до Міністерства з проханням розглянути таку можливість», – повідомив Руслан Романів.