25 та 26 червня у Києві експерти БФ «Право на захист» за підтримки УВКБ ООН провели тренінг для працівників Секретаріату і регіональних представництв Уповноваженого ВРУ з прав людини щодо реалізації прав осіб без громадянства, шукачів захисту та біженців.
Порушення прав людей, з якими ми працюємо, змушують шукати різні шляхи їх вирішення. Один із них – звернення до Омбудсмена. Саме тому мета такого тренінгу – не лише поінформувати про проблеми, з якими стикаються біженці, шукачі захисту та особи без громадянства, а й спільними зусиллями попрацювати над їх вирішенням та запобігти виникненню нових.
Участь у навчанні взяло 15 працівників Секретаріату і регіональних представництв Уповноваженого ВРУ з прав людини із різних куточків України. Для кращого засвоєння набутих знань наші працівники підготували для учасників практичні завдання.
Перший день тренінгу присвятили питанням біженців та шукачів захисту в Україні. Зокрема, говорили про труднощі, з якими стикаються ці люди. Серед яких і складнощі з доступом до процедури звернення за захистом, порушення процедури примусового повернення та видворення, перетин кордону тощо. Крім того, наші експерти разом з представниками УВКБ ООН роз’яснили основні положення міжнародних зобов’язань України щодо надання міжнародного захисту.
“Під час повномасштабного вторгнення шукачі захисту в Україні стали ще вразливіше. Воєнний стан поставив перед ними і нами, як їхніми захисниками, нові виклики. Наразі звернення до Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини має стати ефективним інструментом поновлення порушених прав шукачів захисту. Саме для цього ми і проводили цей тренінг”, – зазначила програмна менеджерка з надання правової допомоги біженцям та шукачам захисту БФ “Право на захист” Світлана Бутенко.
Ще один день тренінгу присвятили питанням безгромадянства в Україні, обговоренню його наслідків та досвіду викорінення безгромадянства. Також наші експерти поділились міжнародними практиками щодо виявлення таких осіб.
“Процедура визнання особою без громадянства в Україні є все ще досить новою та потребує багато уваги від органів державної влади, правозахисних організацій та Уповноваженого ВРУ з прав людини. Також варто зазначити, що особи без громадянства не можуть бути позбавлені права на їх офіційне визнання та врегулювання свого статусу у зв’язку із війною” – додала програмна менеджерка з надання правової допомоги особам без громадянства БФ “Право на захист” Софія Кордонець.
Учасники тренінгу неодноразово зазначали про високий рівень підготовки як теоретичних питань, так і практичних завдань. Спікери ж також відмітили активність учасників та під час тренінгу.
Ми ж сподіваємось, що такі зустрічі допоможуть значно швидше та ефективніше вирішувати проблеми, з якими стикаються біженці, шукачі захисту та особи без громадянства в Україні.