Зробити пожертву
Укр / Eng
27.03.18

Співробітники БФ «Право на захист» старший стратегічний юрист Олег Тарасенко та правовий аналітик Еліна Шишкіна взяли участь у всеукраїнському круглому столі «Переселенці: повноправні громадяни України чи вигнанці? Які проблеми внутрішньо переміщених осіб спромоглася вирішити держава за чотири роки?», що відбувся 22 березня 2018 у Національній академії наук України.

Учасники заходу обговорювали основні проблеми, які об’єднують переселенців усієї України — це відсутність житла та виборчого права.

Під час дискусії Олег Тарасенко підкреслив необхідність отримання пенсій мешканцями неконтрольованих Урядом України територій без оформлення довідки ВПО, з огляду на судову практику й позицію таких міжнародних організацій, як Агентство ООН у справах біженців в Україні (УВКБ ООН), Управління Верховного комісара ООН з прав людини і Парламентська асамблея Ради Європи.

В свою чергу заступник міністра з питань тимчасово окупованих територій та ВПО (МТОТ) Георгій Тука зазначив, що він підтримує відв’язку пенсій від довідки ВПО, але через позицію Міністерства соціальної політики України МТОТ не може прийняти відповідне рішення.

Також велику увагу учасники круглого столу приділили проблемі забезпечення житлом переселенців. Так, Еліна Шишкіна підкреслила: «Компенсація за зруйноване житло — це обов’язок держави. Про це говорять закон, міжнародна практика, зокрема й ЄСПЛ. За 4 роки конфлікту, – продовжила Еліна Шишкіна, –  було пошкоджено або зруйновано понад 40 00 тис. будинків, але на сьогодні досі не створено єдиного реєстру такого житла».

Георгій Тука розповів, що поки реєстр не створено, однак зараз розробляють відповідне програмне забезпечення. Водночас було вказано, що реєстр пошкодженого або зруйнованого житла не буде прив’язаний до Єдиного реєстру речових прав на нерухоме майно, держателем якого є Міністерство Юстиції України. Тому він буде носити більше інформативну функцію.

Учасники круглого столу наголосили, що за опитуваннями, від 20 до 70 відсотків переселенців наразі вирішили, що не повернуться назад. І держава, з огляду на права людини, має допомогти своїм громадянам розпочати нове гідне життя й вирішити їхні житлові проблеми.

Георгій Тука проінформував, що у 2017 р. МТОТ придбало 52 квартири для переселенців. У 2018 році на придбання житла для ВПО передбачено 34 мільйони гривень. «Ми не збираємося на цьому заспокоюватись, я сподіваюсь у липні після першого півріччя продовжити перемовини з міністерством фінансів заради збільшення суми», – додав замміністра.

Сьогодні програма «Доступне житло» є однією з небагатьох можливостей для переселенців придбати житло на пільгових умовах. Голова правління Фонду Держмолодьжитло Сергій Комнатний зазначив: «В минулому році ми підготували зміни до двох постанов уряду, які регламентують порядок реалізації програми «Доступне житло». Коли ми побачили, що є економія на інших програмах – 30 млн. – ці кошти були перерозподілені на програму «Доступне житло». Ми оперативно змогли надати 91 державну підтримку (65 з них –сім’ям переселенців, 17 – учасникам АТО і 9 – іншим категоріям громадян)».

Сергій Комнатний нагадав присутнім, що Законом про державний бюджет на програму «Доступне житло» передбачено 100 мільйонів, і починаючи з квітня вони будуть надходити щомісячно траншами по 20 мільйонів. Між тим бюджетний запит Держмолодьжитла на цю програму складав 1 мільярд гривень.

Круглий стіл став чудовою можливістю налагодження діалогу між владою та громадськими організаціями, які займаються проблемами ВПО. Учасники заходу наголосили, що тільки шляхом об’єднання зусиль переселенців, правозахисників та влади можна ефективно розв’язувати проблеми внутрішньо переміщених осіб.