БФ «Право на захист» взяв участь у комітетських слуханнях «Стан реалізації Національної стратегії у сфері прав людини щодо захисту прав ВПО та осіб, які проживають на тимчасово окупованих територіях України, а також звільнення заручників та відновлення їхніх прав», який проводив Комітет Верховної Ради України з питань прав людини, національних меншин та міжнаціональних відносин.
Позицію БФ «Право на захист» представляли правові аналітики Еліна Шишкіна та Анастасія Одінцова.
Всі бажаючі мали можливість виступити та донести до присутніх наявну у них інформацію.
Так, представник Мінсоцполітики Матюх Т.В. у своїй доповіді зазначила, що Мінсоцполітики спростив процедуру отримання ВПО соціальних виплат. А саме: отримання пенсій за електронними справами, отримання виплат в усіх банках та спрощення перевірки ВПО.
На цю заяву Анастасія Одінцова зауважила, що відповідно до постанови №637 всі соціальні виплати внутрішньо переміщеним особам здійснюються виключно через АТ «Ощадбанк». Також переселенці мають періодично проходити фізичну ідентифікацію безпосередньо у відділеннях АТ «Ощадбанк». Вона нагадала, що БФ «Право на захист» разом з іншими правозахисними організаціями неодноразово вказував, на те, що дані норми є дискримінаційними щодо ВПО, адже переселенці обмежуються в праві самостійно обирати банк в якому вони хочуть отримувати свої виплати.
«Хочу нагадати, що у схваленій Кабінетом міністрів України стратегії розвитку державного «Ощадбанку» на 2018-2022 роки передбачено значне скорочення кількості відділень, яке, насамперед, торкнеться відділень у сільській місцевості, – зауважила правовий аналітик БФ «Право на захист» Анастасія Одінцова. – Отже, ВПО знову стануть заручниками ситуації, коли банк, до якого вони прив’язані нормами законодавства і в який мають обов’язково звернутися щонайменше один раз на рік, зникне з їхнього населеного пункту. Тож переселенці змушені будуть їхати в інші населенні пункти, щоби здійснювати банківські операції з їхніми виплатами, або ж відстоювати величезні черги у ще поки наявних відділеннях».
Також Анастасія Одінцова вказала на проблеми, які виникають під час перенаправлення пенсійних справ між областями у разі переселення ВПО, через що пенсіонери не отримують пенсії протягом кількох місяців.
Людмила Денісова, Уповноважений Верховної Ради України з прав людини, погодилася з зауваженнями предствниці БФ «Право на захист» й зазаначила, що норми постанов №637 і №365 потрібно змінювати. Вона окремо наголосила, що завтра, 19 квітня, відбудеться розгляд зразкової справи щодо оскарження припинення виплати пенсії та її поновлення пенсіонерці-ВПО, рішення у якій будуть застосовуватися у всіх аналогічних справах.
Нагадаємо, пенсіонерці, яка переїхала до Бахмутського району, припинили виплату пенсії 01.04.2017 року на підставі постанови КМ України №365 від 08.06.2016 року, а саме через «верифікацію за списками СБУ».
Після постановлення зразкового рішення, усі подібні справи мають бути розглянуті у спрощеному порядку й рішення в них мають відповідати рішенню Верховного Суду.
Розпочавши розгляд справи, Суд прийшов до висновку про необхідність отримання від відповідача додаткової інформації та матеріалів, а також про необхідність проведення судового розгляду з викликом сторін до Верховного Суду.
Засідання є відкритим і відбудеться 19 квітня о 12:00 за адресою: м. Київ, вул. Московська, 8, корп. 5, у приміщенні Касаційного адміністративного суду.