Зробити пожертву
Укр / Eng
05.12.17

Категорія справ, які пов’язані з відшкодуванням матеріальної шкоди, завданої майну терористичним актом під час проведення антитерористичної операції, складна. Це зумовлено необхідністю ретельного збору документів, отриманням великої кількості інформації від державних органів, а також протиставленням позиції потерпілого фаховим юристам, що відстоюють позицію відповідача,  адже відповідачем у таких справах виступає саме Держава Україна в особі Кабінету Міністрів України.

«Найбільшою складністю таких справ є наявність невеликої, але водночас неоднорідної та неоднозначної судової практики, – розповідає Герман Петров, адвокат Слов’янського офісу БФ «Право на захист». – Кожна справа має свої особливості. Проте, навіть при дуже схожих обставинах, результат розгляду справ у суді може бути діаметрально протилежним».

У липні 2017 року до Слов’янського офісу БФ «Право на захист» звернувся чоловік, який є власником будинку у м. Слов’янськ. Під час проведення бойових дій в результаті артилерійського обстрілу 12 червня 2014 року його приватний будинок був зруйнований, а сам чоловік разом з сім’єю був вимушений покинути будинок та проживати в іншому місті.

На підготовчій стадії досудового розгляду під час збору інформації адвокатом було зроблено чисельну кількість запитів, а у деяких випадках, через невчасне надання необхідної інформації, навіть потрібно було звертатися із запитами по декілька разів. Нарешті у серпні позовну заяву було подано.

Рішенням Слов’янського міськрайонного суду Донецької області від 2 жовтня 2017 року чоловікові відмовлено у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.

29 листопада 2017 року Апеляційним судом Донецької області винесено рішення, яким скасовано рішення Слов’янського міськрайонного суду та позовні вимоги задоволено частково.

Згідно з рішенням суду зобов’язано відшкодувати за рахунок коштів Державного бюджету України матеріальну шкоду, заподіяну терористичним актом, на суму понад 940 тис. грн.

Рішення набрало законної сили з моменту його проголошення.

Однак у правозахисників немає великого оптимізму щодо негайного виконання рішення, адже на разі у судах різних інстанцій знаходиться понад 150 справ, ведення яких забезпечують як приватні адвокати, так і правозахисні організації. Окремі справи вже розглянуто судами апеляційної інстанції, деякі перебувають на розгляді в суді касаційної інстанції.

На сьогодні рішення по жодній із справ не виконано.

Проте правозахисники наголошують на необхідності збору документів, підтверджуючих матеріалів, в тому числі фото, показів свідків тощо, які можуть стати необхідними як при наявності намірів захищати свої права у суді, так і, можливо, при інших обставинах, коли державою буде розроблено механізм компенсації постраждалим за зруйноване житло.