Зробити пожертву
Укр / Eng
20.03.23

16 березня 2023 року в Києві БФ “Право на захист” провів експертну дискусію на тему: “Відновлення правовстановлюючих документів за відсутності доказів” у рамках проєкту «Сприяння правосуддю перехідного періоду та захист прав внутрішньо переміщених осіб та людей, що постраждали від збройного конфлікту», що реалізується за підтримки Норвезької ради у справах біженців та Європейського Союзу.

Метою дискусії було всебічне обговорення  існуючих ризиків та загроз для права приватної власності на нерухоме майно в умовах військової агресії Російської Федерації, механізмів його захисту під час війни і після перемоги, міжнародної практики та чинного законодавства України у сфері захисту майнових прав та напрацювання комплексних рекомендації з мінімізації можливих негативних наслідків для права власності внаслідок збройної агресії Російської Федерації проти України і шляхів їх подолання.

На заході були присутні представники урядових інституцій, органів місцевої виконавчої влади, громадськості, адвокатська та нотаріальна спільнота, а також суддя Верховного Суду та народний депутат України. Захід відбувся у гібридному форматі та обʼєднав близько 90 учасників.

Відкриваючи захід, президент БФ “Право на захист” Олександр Галкін наголосив на тому, що свобода і безпека набули нового контексту та стали головною цінністю для українців. А з-поміж найбільших викликів  війни, виділив саме брак знань у людей про свої права, зокрема у сфері захисту права власності.

За цей рік, одним із головних викликів як для всієї держави, так і для кожного українця окремо стало питання справедливої сатисфакції, яка неможлива без компенсації.

Однак захист права власності ускладнюється ще й тим, що під час евакуації з районів ведення активних бойових дій, громадяни України доволі часто стикаються із тим, що документи, підтверджуючі право власності на нерухоме майно, можуть бути втрачені, викрадені, пошкоджені або знищені. Хоча існують і не поодинокі випадки відсутності навіть первинної реєстрації права власності. У цьому контексті питання щодо компенсації безпосередньо залежатиме від того, чи вдасться особі підтвердити своє право володіння майном.

“За цей рік, одним із головних викликів як для всієї держави, так і для кожного українця окремо стало питання справедливої сатисфакції, яка неможлива без компенсації. Однак захист права власності ускладнюється ще й тим, що під час евакуації з районів ведення активних бойових дій, громадяни України доволі часто стикаються із тим, що документи, підтверджуючі право власності на нерухоме майно, можуть бути втрачені, викрадені, пошкоджені або знищені. Хоча існують і не поодинокі випадки відсутності навіть первинної реєстрації права власності. У цьому контексті питання щодо компенсації безпосередньо залежатиме від того, чи вдасться особі підтвердити своє право володіння майном”, – зазначив Олександр Галкін.

Начальник юридичного відділу Представництва Норвезької ради у справах біженців в Україні В’ячеслав Любашенко, вітаючи учасників від імені голови Представництва, акцентував увагу на тому, що питання права власності і відновлення правовстановлюючих документів є ключовими для вирішення проблеми внутрішнього переміщення.

 Аналітикиня з питань адвокації Мариною Чернишовою БФ «Право на Захист» презентувала результати аналітичного звіту «Право власності на об’єкти нерухомого майна: загрози та гарантії в умовах воєнного стану», підготовленого у рамках поточного проєкту.

Директор департаменту житлово-комунального господарства Луганської ОВА Віталій Сурай розповів про практичні питання, пов’язані з наданням грошової компенсації постраждалим, житло яких зруйновано у Луганській області через збройні дії, наголосивши на важливості взаємодії органів державної влади та місцевого самоврядування з міжнародними, національними та локальними громадськими організаціями для подолання негативних наслідків війни. 

Адвокат, радник юридичної компанії Arzinger Євген Дядюк окреслив способи захисту права власності та відновлення втрачених правовстановлюючих документів. 

Також, на заході обговорювалися актуальні виклики судової системи України щодо питань підсудності, застосування норм міжнародного приватного права та тенденції обмеження судового імунітету Російської Федерації в контексті  правової позиції Верховного Суду, який створив потужний прецедент у судовому механізмі захисту порушених прав. 

Суддя Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду Євген Петров у своєму виступі наголосив на висновку про те, що суд України, розглядаючи справу, де відповідачем визначено РФ, має право ігнорувати імунітет цієї держави та розглядати справи про відшкодування шкоди, завданої фізичній особі в результаті збройної агресії РФ, за позовом, поданим саме до цієї іноземної країни. 

Координатор Покровської приймальні Української Гельсінської спілки з прав людини Артем Безрук, висвітлив основні аспекти захисту права власності у спадкових відносинах шляхом встановлення фактів, що мають юридичне значення (в т.ч. смерті) на окупованих територіях за відсутності підтверджуючих право власності документів в умовах воєнного стану. 

Питання права і процедури підтвердження права власності в контексті отримання компенсації за зруйноване майно були озвучені юристом БФ «Стабілізейшен Суппорт Сервісез» Антоном Красовим.

Особливий інтерес учасників заходу отримала тема відновлення документів, які посвідчують право власності, в нотаріальній практиці, яку розкрила Перший віце-президент Нотаріальної палати України, голова Комісії Нотаріальної палати України з питань співробітництва з органами державної влади та місцевого самоврядування, к.ю.н. Олена Кирилюк

Інна Бернацька, віце-президент Нотаріальної палати України, голова Комісії Нотаріальної палати України з аналітично-методичного забезпечення нотаріальної діяльності, голова відділення Нотаріальної палати України у Рівненській області окреслила практичні аспекти оформлення спадщини постраждалими особами та надала поради громадянам щодо впорядкування документів задля уникнення можливих судових спорів.

Тетяна Кучеренко, заступник голови Комісії Нотаріальної палати України з аналітично-методичного забезпечення нотаріальної діяльності виступила із презентацією та детально розібрала процедуру відновлення документів і проаналізувала новели, передбачені Законом про компенсацію за пошкодження та знищення окремих категорій об’єктів нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією Російської Федерації  №2923 – IX від 23 лютого 2023 року.

В другій частині заходу учасники зосередились на таких важливих питаннях, як законодавчі і урядові ініціативи у сфері захисту права власності в умовах повномасштабної агресії Російської Федерації. 

Народний депутат України Олег Дунда під час свого виступу наголосив на тому, що єдиний спосіб відновлення справедливості, у тому числі в частині компенсації і відновлення порушених прав – це перемога України і міжнародна спільнота спільно з українськими парламентарями  мають офіційно  розробити дієві механізми виплати РФ репарацій.

Окремо учасники заходу обговорили питання ведення державного земельного кадастру, ознайомились із новелами у  стратегії державної політики щодо внутрішнього переміщення на період 2025 року та обговорили практичні аспекти оформлення права власності в умовах війни.

Практикуючий адвокат і колишній державний реєстратор Вікторія Залокоцька звернула увагу на проблеми, які виникають у громадян, зокрема сільської місцевості, під час державної реєстрації прав на нерухоме майно, які виникли до 2013 року та подальшої роботи з Державним реєстром речових прав на нерухоме майно та Державним земельним кадастром.

Після завершення всіх виступів та дискусій, координаторка з питань адвокації БФ “Право на захист” Ксенія Гедз, підбиваючи підсумки обговорення, закликала присутніх об’єднати зусилля у напрацюванні ефективних механізмів подолання негативних наслідків війни, захисту майнових прав, забезпеченні правової обізнаності громадян як першочергових кроків для відновлення справедливості та наближення перемоги нашої держави.

Публікація підготовлена за фінансової підтримки Європейського Союзу. Її зміст є виключною відповідальністю БФ «Право на захист» і не обов’язково відображає позицію Європейського Союзу.

Матеріали презентації Євгена Дядюка: https://drive.google.com/file/d/1PhyEi_95IpQAFa6WMqaI82ahnesr_hbI/view?usp=sharing

Матеріали презентації Олени Кирилюк: https://drive.google.com/file/d/1PjwicFfXMX0bfBrSxd6f4KO3MiYK43a6/view?usp=sharing

Матеріали презентації Тетяни Кучеренко: https://drive.google.com/open?id=1P_oCJ7zFIh9uttuBRwYksZB_W24NFVit&authuser=d.batsa%40archive.r2p.org.ua&usp=drive_fs