Монітори благодійного фонду «Право на захист» під час візитів до пунктів перетину кордону України консультують з юридичних питань та часто надають допомогу на місці багатьом українцям, що постраждали він війни. Багато питань виникає у людей, що тікають з окупованих територій та не можуть знайти прихистку в Україні, шукаючи його за кордоном. Є ті, у кого немає усього пакету документів. Люди не розуміють, куди звернутися по допомогу.
Днями наші монітори консультували багато родин з окупованого Херсону, яким попри небезпеку та складний шлях все ж таки вдалося вирватися з пекла окупації.
Мар’яна з донькою Лілією* та улюбленою кицькою дуже плакали, коли виїжджали із рідного міста, бо їдуть за кордон, не маючи там жодних знайомих. Монітори розказали їм правила перетину кордону та яких статусів можуть набути наші громадяни у країнах ЄС та Молдові, а також скоординували їх з іноземними колегами – представниками УВКБ ООН на території Польщі.
Детальніше про режими та статуси для громадян України в країнах ЄС
«Ми сподіваємося на прихисток у Польщі, дізналися про програми допомоги. Іншого виходу у нас немає. Проте дуже сподіваємося, що війна закінчиться, і ми зможемо повернутися на батьківщину», – говорить Мар’яна.
Олег з сином Іваном* також виїхав з окупованого Херсону. Через що довелося пройти батьку з сином – важко навіть згадувати, але зараз вони радіють, що живі та вирвалися. Проте пощастило не всім членам родини. Це було дуже непросто, особливо в розпал бойових дій. Вони пройшли понад 12 пунктів перетину кордону, але зрештою дісталися України.
«Під час спроби виїхати з Херсона декілька наших родичів потрапили у російські фільтраційні табори. Лишатися у місті вже не було можливості без їжі та води. Ми ризикнули, бо зрозуміли, що не виживемо», – згадує чоловік.
Монітор фонду Наталія Зигула проконсультувала Івана та Олега щодо виїзду за кордон. Обидва мають право на виїзд (батько не є військовозобов’язаним, а хлопець неповнолітній). Наразі хлопець виїжджає до Польші, щоб вступити до вищого навчального закладу.
*Імена змінені.