Зробити пожертву
Укр / Eng
06.07.18

5 червня відбулося засідання Комітету Верховної Ради України з питань соціальної політики, зайнятості та пенсійного забезпечення. Під час заходу Микола Шамбір, заступник Міністра соціальної політики, зазначив, що впродовж перших шести місяців 2018 року Пенсійний фонд (ПФУ) виплатив більше пенсій, ніж за весь 2017 рік. Він пов’язав це зі спрощенням системи перевірок переселенців і підкреслив, що за 5 місяців кількість перевірок в Україні скоротилася на 43%.

Насправді ж перевірки стали більш суворими. Правовий аналітик БФ «Право на захист» Анастасія Одінцова наголошує на тому, що за звітами ПФУ у квітні 2018 року пенсії отримали 562 тисячі осіб, а в травні – 501,9.

Нагадаємо, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №365 від 8 червня 2016 року пенсія ВПО може бути припинена за поданням СБУ, інформацією прикордонної служби в разі перетину лінії розмежування з окупованою територією або, якщо особа не проживає за місцем реєстрації ВПО. Від квітня 2017 року на підставі інформації органів СБУ виплату пенсій призупинили 202,2 тис. внутрішньо переміщених осіб. За поновленням пенсій (станом на 24 квітня 2017 року) звернулося 123,5 тис. таких пенсіонерів, а виплати поновили лише 91,6 тис.!

«Відповідно до Конституції України, пенсійні виплати і зміни до них здійснюються виключно відповідно до Закону «Про загальнообов’язкове пенсійне страхування». У рішенні Верховного Суду по зразковій справі, ведення якої забезпечував БФ «Право на захист», йдеться, що стаття 49 цього закону містить вичерпний перелік, за яким можна зупинити виплати пенсій. Списки СБУ чи перевірки до цього переліку не належать, – вказала Анастасія Одінцова. – До того ж, нормативно-правові акти Кабміну – це підзаконні акти, тому вони не можуть обмежувати права, встановлені законами».

З моменту прийняття постанови КМУ БФ «Право на захист» забезпечив ведення 528 справ. З них 12 бенефіціарів не дожили до отримання пенсій. Двоє з пенсіонерів мали позитивне рішення, але не дочекалися виконання.

«ВСУ ухвалив рішення за зразковою справою на користь позивача. ПФУ подав апеляційну скаргу. Розгляд відбудеться 4 вересня. Тож усі схожі справи, де пенсіонерів позбавили пенсій за списками СБУ чи іншими верифікаціями, призупинені до винесення остаточного рішення. Ми вкрай стурбовані ситуацією, що склалася, адже вона може призвести до того, що деякі пенсіонери не доживуть до винесення рішень і отримання пенсій», – підкреслила Анастасія Одінцова.[boc_img_gallery columns=”2″ fixed_size=”yes” img_hover_effect=”2″ image_ids=”6333,6338″]