11 червня на території КПВВ Зайцево за ініціативою UNHCR відбувся брифінг за участю представників Донецької ВЦА, прикордонників, OCHA, ОБСЄ, WFP, БФ “Право на захист”. Тема брифінгу – огляд ситуації, яка склалась у “сірій зоні” на ділянці перед в’їздом до КПВВ з боку неконтрольованої території.
Протягом минулого тижня було проведено ряд нарад щодо проблематики протиправної діяльності на даній ділянці та відсутності будь-яких зручностей для вимушених подорожуючих. Під час нарад назріло декілька рішень щодо розв’язання проблеми: створення громадських груп щодо наведення правопорядку на ділянці та координаційних груп при ОДА та РДА, залучення представників міжнародних організацій з метою створення сервісної зони в «сірій» зоні – туалетів, наметів від сонця, водопостачання і т.д. Крім того, буде висвітлено ситуацію, яка склалась на всіх КПВВ по лінії розмежування в Донецькій та Луганській областях. Представники ВЦА повідомили, що вони теж зацікавлені в облаштуванні сервісної зони у «сірій» зоні за підтримки міжнародних організацій.
Керівник Слов’янського офісу проекту «Адвокація та правова допомога внутрішньо переміщеним особам», який реалізується БФ «Право на захист» за підтримки Агентства ООН у справах біженців (UNHCR), Ірина Степанова запитала у керівника Краматорского прикордонного загону про порядок перетину КПВВ місцевим населенням, яке мешкає в “сірій зоні”. Запитання було пов’язане з тим, що до співробітників проекту через волонтерів та самих мешканців “сірої зони” неодноразово надходили скарги на те, що вони не мають більше можливості перетинати КПВВ по окремому “коридору”, а змушені стояти по 6-7 годин в загальній черзі.
Керівник прикордонного загону відповів, що завдяки проведеній ротації та звільненню деяких військових, які вчиняли протиправні дії на території КПВВ, порядок позачергового перетину КПВВ для місцевих жителів відновиться.
БФ «Право на захист» зі свого боку буде контролювати ситуацію.
Питання реалізації сільськогосподарської продукції, виробленої мешканцями «сірої зони» залишилося без відповіді. Місцеві мешканці не мають можливості реалізовувати с/г продукцію, бо фіскальна служба не дає дозвіл на її ввезення через КПВВ (вимагають довідки від сільради, а сільради там не працюють ще з 2014 року). Таким чином ці люди не мають можливості заробляти самостійно собі на життя (при тому, що там і так не виплачують ані пенсії, ані інші соціальні виплати, тотальне безробіття).
Учасники зустрічі домовились зробити запит у фіскальну службу та СБУ із цього питання.