30 березня Верховна Рада України ухвалила Проєкт Закону «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникнення і поширення коронавірусної хвороби (COVID19)» №3275.
Наші аналітики підготували огляд цього документу. Ми робитимемо окремі публікації із кожного важливого запитання і ділитимемося з вами. Сьогодні розглянемо аспекти допомоги вразливим групам населення в умовах карантину.
Державна соціальна допомога малозабезпеченим сім’ям
- Виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім’ям подовжуються на час карантину без подання відповідних документів.
- Перерахунок виплаченої державної соціальної допомоги на підставі заяви та необхідних документів здійснюватиметься після закінчення карантину.
Державна допомога сім’ям із дітьми
Строки звернення щодо призначення державної допомоги сім’ям з дітьми подовжуються на період карантину та один місяць після дати його завершення.
Виплата пенсії із інвалідності
У разі закінчення дії довідки про проходження медико-соціальної експертизи виплата пенсії із інвалідності буде подовжуватися на весь час карантину.
Пенсії, передбачені ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»
Зменшення обсягу пенсійних виплат забороняється. Після карантину має бути проведена індексація пенсій.
Державна соціальна допомога особам із інвалідністю з дитинства та дітям із інвалідністю.
- У разі, якщо особа з інвалідністю з дитинства або дитина з інвалідністю в період карантину пропустила строк переогляду, виплата державної соцдопомоги не зупиняється до закінчення карантину.
- Зменшення обсягу виплат державної соціальної допомоги забороняється. Після карантину має бути проведена індексація виплат.
Державна соціальна допомога особам, які не мають права на пенсію, та особам із інвалідністю
- Строки звернення по допомогу подовжуються на період карантину та на один місяць після дати його завершення.
- У разі, якщо особа з інвалідністю пропустила строк переогляду в період карантину, виплата державної соцдопомоги не зупиняється до закінчення карантину.
Допомога із безробіття
- Допомога із безробіття призначається з першого дня надання статусу безробітного.
- Виплата допомоги може здійснюватися без особистого відвідування територіальних органів центрів зайнятості за умови підтвердження наміру перебування у статусі безробітного будь-якими засобами комунікації (телефонний зв’язок, електронні засоби тощо).
Соціальні і пенсійні виплати внутрішньо переміщеним особам (ВПО)
На період дії карантину або обмежувальних заходів, пов’язаних із поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19), та протягом 30 днів з дня його скасування:
- Заборонені перевірки фактичного місця проживання/перебування ВПО при призначенні або відновлені соціальних виплат.
- Комісії з питань призначення (відновлення) соціальних виплат ВПО приймають рішення про призначення (відновлення) або відмову в призначенні (відновленні) соціальних виплат без акту обстеження матеріально-побутових умов сім’ї.
- Всі соціальні виплати та пенсії, призначені до карантину, мають продовжувати виплачуватись на весь період карантину, та протягом 30 днів з дня його відміни (йдеться про пенсії, щомісячне довічне грошове утримання, довічні державні стипендії, усі види соціальної допомоги та компенсацій, матеріального забезпечення, надання соціальних послуг, субсидій та пільг за рахунок коштів державного бюджету та фондів загальнообов’язкового державного соціального страхування).
Як це працюватиме насправді, побачимо після набуття законом чинності.
У разі порушень ваших прав звертайтеся за номерами «гарячої лінії» БФ «Право на захист»: на гарячу лінію: (099) 507-50-90; (068) 507-50-90; (093) 507-50-90