Зробити пожертву
Укр / Eng
02.04.20

30 березня Верховна Рада України ухвалила Проєкт Закону «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникнення і поширення коронавірусної хвороби (COVID19)» #3275. Наші аналітики підготували огляд цього документу.

Законопроєкт №3275: Питання судочинства та зміни до кодексів

Зміни до Кримінально-процесуального (КПК), Цивільно-процесуального (ЦПК), Господарського процесуального кодексів (ГПК), кодексу адміністративного судочинства (КАС)

 • Учасники судового процесу можуть брати участь у засіданнях поза межами приміщення суду в режимі відеоконференції за допомогою власних технічних засобів. При цьому підтвердження особи учасника справи здійснюється через накладення електронного підпису. Якщо ж особа не має такого підпису, – то у порядку, визначеному Законом України «Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус» або Державною судовою адміністрацією України.
 • Процесуальні строки, наприклад, щодо звернення до суду, подання та витребування доказів, забезпечення доказів, строків розгляду справ, подання і розгляду апеляційної, касаційної скарги, перегляду справи за нововиявленими або виключними обставинами тощо подовжуються на період дії карантину.
 • Окремо змінами до ЦПК, ГПК і КПК передбачено, що під час карантину суд може прийняти рішення про обмеження доступу до судового засідання осіб, які не є учасниками судового процесу, якщо участь у засіданні становитиме загрозу життю чи здоров’ю особи. 
 • Зміни до КПК передбачають також, що на строк дії карантину розгляд питань, віднесених до повноважень слідчого судді (крім розгляду клопотань про надання дозволу на проведення негласних слідчих (розшукових) дій і скарг на рішення, дії чи бездіяльність слідчого чи прокурора під час досудового розслідування), та окремих питань під час судового провадження здійснюється з урахуванням особливостей, визначених цим пунктом. У разі неможливості визначити слідчого суддю у відповідному суді (крім Вищого антикорупційного суду),  місцевий суд вносить мотивоване подання про передачу клопотання, яке має розглядатися слідчим суддею, для розгляду до іншого суду в межах юрисдикції одного суду апеляційної інстанції або до суду в межах юрисдикції різних апеляційних судів.

Зміни до Господарського, Цивільного, Сімейного кодексів

На строк дії  карантину подовженні строки:

Господарський кодекс України:

 • нарахування штрафних санкцій, передбачених статтею 232 ГКУ, за прострочення виконання зобов’язання;
 • встановлення недоліків товарів, які не могли бути виявлені при звичайному їхньому прийманні та пред’явлення позовів, що випливають з поставки товарів неналежної якості (передбаченні ст. 269 ГКУ);
 • усунення недоліків за договорами підряду на капітальне будівництво;
 • позовної давності для вимог, що випливають з неналежної якості робіт за договором підряду на капітальне будівництво/на проведення проектних і досліджувальних робіт.

Сімейний кодекс України:

 • позовної давності до вимог про поділ майна, що є об’єктом права спільної сумісної власності подружжя;
 • позовної давності до вимог про визнання батьківства або материнства.

Цивільний кодекс України:

 • позовної давностi (загальний та спеціальний), які застосовуються до вимог, пов’язаних із порушенням переважного права придбання частки у праві спільної часткової власності, недоліків проданого товару, розірвання договору дарування, відшкодування збитків за пошкодження речі відповідно до договору найму та оскарження дії виконавця заповіту;
 • виконання зобов’язання за договором поруки.

Крім того, наймач звільняється від плати за користування майном, яке не міг використовувати. Також забороняється підвищення процентної ставки за кредитним договором. Така ж позиція інкорпорована і у спеціальне законодавство, що регулює банківську діяльність.