Зробити пожертву
Укр / Eng
03.04.20

30 березня Верховна Рада України ухвалила Проєкт Закону #3275 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникнення і поширення коронавірусної хвороби (#COVID19)». Аналітики БФ “Право на захист” підготували огляд цього документу.

Сьогодні ми розповімо про протиепідемічні заходи і відповідальність за їхнє недотримання.

Обмежувальні заходи 

Зміни до Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб» передбачають, що в країні можуть бути запроваджені заходи із запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19). 

  • Громадяни, які повертаються до України з країн, де виявлені особливо небезпечні інфекційні хвороби, зобов’язані дотримуватися протиепідемічних заходів, зокрема, перебування в ізоляції. Загальний термін ізоляції – 14 днів, але сімейний лікар після огляду та опитування може змінити (подовжити) цей термін.

За порушення таких заходів фізичні особи несуть відповідальність згідно з законом. Як ми вже вказували у попередніх публікаціях, чинне законодавство України передбачає адміністративну та кримінальну відповідальність (ст.44-3 Кодексу України про адміністративні правопорушення (КУпАП), а, у разі повторення чи настання більш соціально небезпечних наслідків, – ст. 325 Кримінального кодексу України).

Регулювання цін на протиепідемічні товари 

Закон передбачає відповідальність громадян та посадових осіб (ст. 165-2КУпАП)  у формі штрафу від 1700 до 5100 грн за перевищення в понад 1,2 рази цін на товари протиепідемічного призначення та/або товари, що мають істотну соціальну значущість. 

Формування (поки ще не визначеного) переліку товарів та граничних цін для оптової та роздрібної торгівлі віднесено до повноважень Кабінету Міністрів України. Упродовж тижня від 2 квітня (дня набуття чинності закону), КМУ має розробити перелік, визначити граничні ціни та застосувати заходи державного регулювання цін на:

  • лікарські засоби;
  • товари медичного та протиепідемічного призначення;
  • товари, що мають істотну соціальну значущість. 

Відповідальність

До суб’єктів господарювання за порушення вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін застосовуватимуться адміністративно-господарські санкції:

  • вилучення необґрунтовано одержаної виручки, що становить позитивну різницю між фактичною виручкою від продажу (реалізації) товару та виручкою за цінами, сформованими відповідно до запровадженого способу регулювання (крім тих, що на постійній основі надають житлово-комунальні послуги або мають адресного споживача), та штраф в обсязі 100 відсотків необґрунтовано одержаної виручки;
  • стягнення плати за товари, які згідно із законодавством надаються безоплатно, – штраф у розмірі 100% вартості проданих (реалізованих) товарів;
  • штраф у розмірі 17000 грн за надання уповноваженим органам недостовірних відомостей;
  • штраф у розмірі 34000 грн за невиконання приписів уповноважених органів або створення перешкод для виконання покладених на них функцій.